1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Ermeni gösterip Kürt'le vuracaklar!
Ermeni gösterip Kürt'le vuracaklar!

Ermeni gösterip Kürt'le vuracaklar!

MİT'çi Mahir Kaynak'tan dehşet tespit! Derin güçler Türkiye'yi soykırımcı ilan edip muhtemel Kürt çatışmasında "Türkler zaten soykırımcı" diyecek.

A+A-

Eski MİT'çi Mahir Kaynak'la Akşam Gazetesinden Gülay Altan röportaj yaptı:

Haberi duyduğunuzda ilk yorumunuz ne oldu?

Bir provokasyon olduğunu ve bugünkü konjonktüre uygun olduğunu düşündüm hemen. Çoğu kimse değerlendirme yaparken 'Pek çok ülkenin gündeminde Ermeni tasarıları var, bunları etkilemek için böyle bir provokasyon yapılmıştır. Türkiye'yi güç duruma düşürmek istemekteler' dedi. O zaman şu sorunun da cevabını vermek gerekir: Neden 90 küsur sene evvel yapıldığı söylenen bir soykırım bugün dünyanın gündeminde ilk sıralara taşındı? Bunun bugünle ilgisi var mı?

Siz söyler misiniz, ne ilgisi var?

Asıl amaç Türkiye'yi önce soykırımcı olarak tanıtmak. Daha sonra Türkiye içerisinde bir iç çatışma yaratılırsa, mesela bir Kürt-Türk çatışması, Türkiye'nin yapacağı her müdahale dünya tarafından bir soykırım olarak algılanacaktır. Bunun zemini hazırlanıyor. Ermeni tasarılarının üzerindeki ısrarın nedini bu. O bakımdan Hrant Dink'in öldürülmesinin Türk-Ermeni meseleleriyle ilgisinin sınırlı olduğunu, asıl projenin daha geniş kapsamlı olduğunu düşünüyorum.

Nedir asıl proje?

Dünyada, Türkiye kendi soyundan gelmeyen insanlara karşı acımasız davranıyor şeklinde bir imaj yaratıldı. Bugün Ermeni'yi öldürürseniz yarın da Kürtleri öldürürsünüz gibi bir imaj yaratılmaya çalışılıyor. Burada bir şeye daha dikkat çekmek lazım, geçen hafta yapılan 'Türkiye Barışını Arıyor' konferansından sonra emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'in Türkiye'de pek duyulmamış biçimde; bütün soylara karşı toleranslı beyanatlar vermesi, ırk temeline dayalı analizleri hiçbir biçimde yapmaması, olumlu bir tepki oluşturdu, kabul gördü. Bu imaj şimdi birdenbire yıkıldı.

SUİKASTLAR İKTİDARI YIPRATIR

Dink suikastının mevcut siyasi iktidar üzerindeki etkisi nasıl olacaktır?

Suikastlar iktidarları yıpratır. İktidar üzerinde olumsuz etkisi olacağı açık. Bu suikastlara dikkat ederseniz dünya konjonktürüyle uyumludur. Mesela sağ-sol çatışması varsa buna göre, laik-İslamcı çatışması varsa da buna göre birileri öldürülür. Yani suikastlar siyasetin bir parçasıdır. Şunun için söylüyorum: Şahsi kızgınlık gibi, öldürülen kişinin davranışlarına yönelik bir saldırı değildir. Bu cinayetler siyaseti etkilemek için yapılıyor. Ben etkilemek istedikleri siyasetin, Türkiye'nin bölgede yapması muhtemel operasyonlardaki konumunu zayıflatmak olduğunu düşünüyorum.

Bölgemizde bir etnik karmaşa var ve buna uygun olarak da etnik bir isim seçildi öyle mi?

Evet, bir etnik isim seçilmiştir ve bu isim Ermeni olabilir ama unutmayın bir Ermeni-Türk çatışması gündemde değil. Gündemde olan ve gündeme taşınmak istenen bir başka şey var; bir Türk-Kürt çatışması tezgahlanıyor. Bu, oraya aksedecektir. Bu suikastın yansımaları bu alanda olacaktır.

Tam da Kerkük'ün statüsünün, Kuzey Irak operasyonunun tartışıldığı, hatta konunun Meclis'e getirildiği hafta içinde olması tesadüf değil öyleyse?

Kuzey Irak'a girdiğinizde, adına PKK deseniz bile bu bir Kürt-Türk çatışması olarak algılanacaktır. Oradaki çatışmalar muhtemelen Türkiye'nin içine doğru da yansıyacaktır. Bu suikast Ermeni-Türk ilişkileriyle alakalı değil Kürt meselesiyle ilgili. Ve bana göre de Batı kaynaklı bir operasyondur.

Bu eylemin ardında aşırı Türk milliyetçisi bir hareket olabilir mi?

Bu hareketin arkasında bir ülkücü beynin olduğunu düşünmüyorum. Ama tetikçi her zaman şartlara uygun olarak seçilir. Dink'in yazılarını gördükten sonra, o istikamete çevirmek için ülkücü kimlikli birinin seçilmiş olması muhtemel. Tetikçinin kimliği hiçbir zaman siyasi anlam taşımaz.

Suikastlar sürecek mi sizce?

Suikastların devam edip etmeyeceğini değil ama operasyonların süreceğini söyleyebilirim. Bu bir başlangıç, Türkiye'ye yönelik bu operasyon devam edecek ancak ne şekilde devam edeceğini şu anda kestirmek mümkün değil.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.