1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Eşref Bitlis gibi mi öldürüldüler?
Eşref Bitlis gibi mi öldürüldüler?

Eşref Bitlis gibi mi öldürüldüler?

Aselsan'da intihar ettikleri söylenen 3 mühendisle ilgili bomba gibi iddia: 3 Mühendis F-16'ları ABD kontrolünden çıkaracak bir yazılım geliştirmişti!

A+A-

Kuvayi Milliye gazetesi peş peşe intihar ettiği ileri sürülen 3 mühendisin sır ölümüyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı.
Bir kaç yıl öncesine kadar F-16 üretim merkezi TAI'de uçakların dost-düşman tanımlamasını yapan elektronik sisteminin Türk mühendislerin giremediği bir bölümde üretildiğine dikkat çeken gazete, bu sistemi devre dışı bırakacak yeni bir elektronik sistemin intihar ettiği iddia edilen mühendisler tarafından geliştirdiğini yazdı.
Sözkonusu sistemin Türk F-16'sının bir uçak ile karşılaştığında dost mu düşman mı olduğunu pilota bildirdiğine yer verilen yazıda, "Yalnız burada bir sorun vardı. Bir Türk F-16 sı stratejik kadim dostkarımızdan ABD, İngiliz veya Yunan uçaklarından biri ile karşılaştığında onları dost görüyordu. Bu da bir savaş halinde bu ülke uçaklarının Türk uçaklarını sinek avlar gibi avlayabilmesi anlamını taşıyordu" denildi.
Aselsan mühendislerinin 6 ay gibi kısa bir sürede bu uçak tanıma sistemini devre dışı bırakacak bir sistem geliştirdiğine yer verilen yazıda, "ABD'nin yıllarca çalışarak kurduğu tezgah, dahi Türk mühendisleri tarafından kısa bir zamanda bertaraf edilmiştir" ifadelerine yer verildi.
Yazıda, 3 mühendisin bu başarıdan sonra geliştirdikleri başka bir sistemin, öldürülmelerine neden olduğu ileri sürüldü.
Yazıda bu iddiaya şu şekilde yer verildi:
ABD, sadece uçak tanıma sistemini elinde tutma kozunu elinde bulundurmuyordu. Bundan daha vahim ve önemli bir kozu var:
ABD, herhangi bir savaş veya askeri operasyon sırasında ABD tarafından satılmış veya modernize edilmiş elektronik sisteme sahip uçak, helikopter, tank, zırhlı birlikler, izleme sistemleri gibi hayati araçlarıuydudan verilen komutlarla safdışı bırakabiliyor. Yani, kendi yaptığı bu elektronik sistemler istendiği anda uzaktan kumanda misali uydulardan kontrol edilebiliyor. Bu Türk Ordusunun savaş başlamadan yenilgisi anlamına geliyor.
Aselsan mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin millileştirilmesi konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı bu ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahakesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün millileştirilmesi için çalışıyorlardı. Bunlardan 3 gencimiz şehit edildi.
Dostumuz bu sistemi Eşref Bitlis Paşa'nın şehit edildiği helikopterde de kullanmıştı."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum