1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. F-35 Uçakların Üretimine Talibiz
F-35  Uçakların Üretimine Talibiz

F-35 Uçakların Üretimine Talibiz

Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı projesi F-35'e talip

A+A-

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, maliyetinin 11-12 milyar doları bulması beklenen ve Türkiye'nin gelecek 30-40 yıllık dönemde savunmasında önemli rol tutacak yeni nesil savaş uçağı projesi F-35'lerin, 5-6 milyar dolarlık bölümünün üretiminin Türkiye'de yapılmasının amaçlandığını söyledi.

Gönül, Müşterek Av Bombardıman Uçağı veya İngilizce ''Joint Strike Fighter'ın'' kısaltmasıyla JSF olarak da bilinen F-35 yeni nesil savaş uçaklarının geliştirilmesine 9 ülkenin 1999 yılında karar verdiğini ve Türkiye'nin de başından beri bu karara katıldığını anımsattı.

Gönül, yıl sonuna kadar bu 9 ülkenin bir memorandum imzalaması gerektiğini ve Türkiye'nin de bu memorandumu imzalamayı planladığını kaydetti.Belli bir anlaşmaya ulaşıldığını belirten Bakan Gönül, bu memorandum dışında ikili düzeyde ABD ile imzalanması öngörülen bir ek protokolün bulunduğunu ve Türk hükümetinin imalatçı firmayla imzalayacağı ilkeler belgesinin bulunduğunu anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız