1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Fındık ve Fındıklı
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Fındık ve Fındıklı

A+A-

Sevgili Dostlarım,
Kütüphanemi karıştırırken, elime geçen bir kitap beni 1984 yılına geri götürdü.
26 yıl öncesine.
Nüfus Müdürü-Gazeteci rahmetli Hamdi Yazıcı’nın yazdığı ‘Fındıklı” adlı kitap.
Bu kitap, önsözü, dönemin Rize valisi Namık Günel, son sözünü ise meslek büyüğüm Musa Alioğlu yazdı. Rahmetli Hamdı Yazıcı, ‘Sunuş’, Halil Bahadır, Hamiyet Özşahin, Reşat Yazıcı ve benim de yazılarımız bulunuyor.
Bu kitap, Karadeniz Gazetesi’nde hazırlandı. Hamdi abiyi kitap basılıncaya kadar Trabzon’da misafir etmiştik. O da bize her gelişinde; Fındıklı’dan armut getirirdi. Gazete çalışanları olarak o kadar armut yedik ki, hepimiz ishal olmuştuk. Güzel günlerdi. Yazıcı’yı rahmetle anıyorum. Uzun sokak girişindeki Salim Pastanesi’nin (eski yeri) üstündeki bekâr evimizin dili olsa da konuşsa.
Bu kitabın hazırlanmasında en az bir tarihi anıtın inşası kadar emek sarf eden, gündüzlere gecelerini katarak yöremize böyle bir belgeseli kazandıran Hamdi Yazıcı ağabeyimizi tekrar rahmetle anıyor, ailesine saygılar sunuyorum.
***
İşte iki kelime.
Fındık ve Fındıklı.
İlki Doğu Karadeniz insanının her şeyi, aşı. İşi. Ekmeği. Gelir kaynağımız.
Diğeri ise mavi dalgaların sahile vurduğu kıyılarımızın en şirin yerleşim birimi. Adını bölgenin sembolü olan fındıktan alan ilçemiz. Fındıklı...
Yeşilin en güzelinin fışkırdığı bereketli topraklar üzerine kurulmuş bir ilçe. Fındıklı. Ve Fındık kadar bereketli, Fındıklı kadar güzel, çevre ilçeler. Arhavi, Ardeşen ve Pazar… Çalışkan, çalışkan olduğu kadar da  fedakar olan Fındıklılı hemşerilerime en derin sevgilerimi gönderiyorum.
***
Yıllar öncesini hatırlarım (35–40 yıl). Çevresel baskılar yüzünden Doğu Karadeniz kıyılarında aileler denize giremezken, Fındıklı’nın köylerinde bile kızlarla erkekler mayolarını giyerek göllerde yüzebiliyor, Fındıklı kıyılarında erkeklerden çok kadınlar ve kızlara rastlanıyordu.
Sosyal yönü bu denli gelişmiş olan Fındıklı’ya o dönemde ‘küçük Paris’ dediklerini bugün gibi hatırlıyorum. Bu güzel insanları yürekten kutluyor, herkese örnek teşkil edecek örnek davranışlarının devamını diliyorum.
Ankara’dan kucak dolusu sevgiler.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum