1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Gelecek internet gazeteciliğinde!
Gelecek internet gazeteciliğinde!

Gelecek internet gazeteciliğinde!

Dünya Genel Yayın Yönetmenleri anketinden çıkan sonuçlara göre, geleceğin okuruna ancak internet ulaşabilir...

A+A-

Dünyanın saygın haber ajanslarından Reuters ile Zogby International'ın düzenlediği Dünya Genel Yayın Yönetmenleri anketinden çıkan sonuçlara göre, 21'nci yüzyılın okuruna ulaşmak ancak internet üzerinden mümkün.
Ankete katılan ve çoğu Avrupa ülkelerinden olan 435 genel yayın yönetmeni ve kıdemli editörün verdiği yanıtlar sektörün değişen portresini ortaya koydu. Her biri de mesleklerinde tecrübeli olan katılımcıların yüzde 40'ı en fazla 10 yıl sonra internet gazeteciliğinin geleneksel gazeteciliğin önüne geçeceği düşüncesinde.
Katılımcıların yüzde 35'ine göre geleneksel basılı gazetelerin egemenliği sürecek. Ancak çoğunluk son yıllarda tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteren internet gazeteciliğinin rekabeti arttırdığını düşünüyor.
Dünya Genel Yayın Yönetmenleri Forumu yöneticisi Bertrand Pecquerie, bu sonuçları bir sürpriz olarak nitelendirdi.
Pecquerie, genel yayın yönetmenlerinin en büyük rakiplerinin online gazeteler olduğunu gördüklerini ve buna göre strateji geliştirdiklerini söyledi. Pecquerie "Genel yayın yönetmenleri 21'nci yüzyılın okuruna internet üzerinden ulaşılabileceğini anladılar " diye konuştu.
Gazeteciliğin geleceği konusunda görüş bildiren genel yayın yönetmenlerinin üçte ikisine göre gelecekte haberden çok yorum ve değerlendirme sayfaları daha fazla önem kazanacak.
Newsroom Barometer adlı ankete yanıt veren genel yayın yönetmeni ve editörlerin yüzde 85'i mesleğin ve kendi yayın kuruluşlarının geleceği konusunda iyimser.
Katılımcıların yüzde 50'sine göre reklam verenlerle ilişkiler, maddi çıkarları ön plana çıkardığından bir gazetenin bağımsızlığına yönelik en büyük tehdit.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız