1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. GENETİĞİMİZİ BOZUYORLAR
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

GENETİĞİMİZİ BOZUYORLAR

A+A-

 

Sevgili Karadeniz Okuru,

Karadeniz köylüleri bilirler.35-40 yıl öncesini hatırlarım ben. Köyde yaşayanların yüzde doksanı tarım ve hayvancılıkla uğraşırdı. Kendi etini, sütünü, yağını, peynirini yapar, Tarımını ekerdi. Etini, kavurmasını yapardı.

Şimdi 300 haneli Ardeşen Yukaridurak köyünde satın almak için beş kilo peynir bulunmuyor. Kimse hayvancılık yapmıyor, tarımını ekmiyor.

***

Mısır tarlalarımız olurdu. Çocukluğumuzun geçim kaynağı mısırdı. Bahçemizde her çeşit sebze ve meyve yetişirdi. Altın sarısı mısır ekmeğini kendimiz yapardık. Şehirden gaz, şeker, tuz gibi belli tüketim maddelerini satın alırdık.

 Kendi kendimize yetiyorduk. Hiç bir tohumun genetiği değiştirilmez, ne olduğunu bilmezdik. Atalarımızdan, dede ve babalarımızdan aktarılan tohumları kullanırdık. Her yıl yetişen mısır ve diğer ürünlerin tohumları saklanır, gelecek yıl toprağa ekilirdi. Karadeniz köylüsünde bu gelenek hala devam ediyor.

Buğday mı yetişmiyor bu ülkede? Pancar mı bulunmuyor? Pirinç, zeytin,patates,fasulye mi yok?Allah’ın bu millete lütfü olarak verdiği toprak ve suda ne ekerseniz coşuyor,verdikçe veriyor?Kendi kendine yeten dünyada  yedi ülkeden biriydik.Şimdi ne oldu?

***

Dünya Bankası güdümlü yanlış IMF tarım politikaları yüzünden önce tarımı sonra hayvancılığı bitirdik. Toplam eski parayla 600 milyon dolarlık kredi karşılığında 2003 yılında imzalanan ‘ARIP’ Tarımsal Destekleme ve Tarım Reformu Uygulaması Projesi kapsamında, Tarım politikamızı yabancılara havale ettik. DMO  ‘yu devre dışı bıraktık. Tütünü, Fındığı ve her şeyimizi tarihe gömdük.

Şimdide Çikolatadan, mısıra, meyveden sebzeye kadarki her şeyin genetiği değiştiriliyor. Bir kaç Amerikalı zengin olacak diye. Erken doğum ve kısırlık artacak. Kanser vakaları çoğalacak. Bağımlılık sistemi çökeltiyor.

 Üç nesilden sonra faturası ortaya çıkacak. Neden yapıyorlar bunu? Amerikalı zengin olsun diye. İsviçre, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkeleri, Rusya dâhil genetiği bozulmuş ürünleri ülkesine sokmuyorlar. Bu Avrupa Birliği, bizden istediklerinin tersini yapalım, Türkiye şaha kalkar.

Sevgili Karadenizliler, genetiği bozulmamış tohumlarınıza yastık altındaki altınlarınız gibi sahip çıkın, gelecek nesillere aktarın. Yüksek köy ve mezralardaki, mısır, fasulye, kokulu dikenli salatalık, kabak dahası elinizde ne varsa koruyun.

 Kurtuluşunuz ve nesillerinizin devamı, sağlığınız o tohumlara bağlı olacak. Bunu unutmayınız. Hayvancılığa önem verin, hiç olmasa kendi ihtiyaçlarınız için bir iki hayvan besleyin.

Bunu mutlaka yapın. Dönüş köylere ve eski geleneklere olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum