1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Görüntüleri neden TGRT yayınladı!
Görüntüleri neden TGRT yayınladı!

Görüntüleri neden TGRT yayınladı!

Türkiye'nin derinliklerine ışık tutan nefis bir makale. İşte gazeteci Eser Karakaş'ın kaleminden "Türkiye nasıl bir memleket!" dedirtecek o nefis analiz.

A+A-

Türkiye'de garip şeyler oluyor. Yaşadıklarımızla meydana gelen olaylar çok farklı sonuçlar olarak geri dönüyor. Susurluk skandalından sonra Şemdinli ve şimdi de belki hepsini geride bırakacak bir Hrant Dink suikastı ile ardından yaşanan gariplikler var ortada. Bu yaşananları kamuoyuna en iyi aktarıp izah edebilecek medyanın büyük bölümü ise asli görevini bırakmış, adeta birileri tarafından oluşturulmaya çalışılan kavram kirliliğine çanak tutuyor. Tek teselli bazen cesur kalemlerin de bu ülkede olduğunu görmek. Star'dan Eser Karakaş'ın hafızalarımızı tazeleyecek nefis makalesi:

Eser KARAKAŞ

ekarakas@stargazete.com 

Servis niye TGRT’ye yapıldı?

Samsun Emniyeti ya da Jandarması’nda yaşanan malum kepazeliklerin video filmlerinin TGRT aracılığı ile kamuya açıklanması devlet içinde ciddi bir deprem yaratmış bulunuyor.

Olayın kendisine yani kepazelik bölümüne girmeden önce sözkonusu servisin neden TGRT’ye yapıldığı konusunu mutlaka irdelemek gerekiyor. Daha doğrusu belki de soruyu ‘servisi neden sadece TGRT kabul etti?’ diye de değiştirmek mümkün.

Söz konusu kepazeliği bir nedenden dolayı videoya çeken birilerinin bu kepazelik görüntülerini sadece TGRT’ye mi, yoksa başka televizyonlara da mı servis yapıp yapmadığını doğrusu bilmiyorum.

Servisi neden sadece TGRT kabul etti?

Bu konuda TGRT’ye özel bir ayrıcalık yapıldığı kanısında değilim; kepazelik videolarının tümü olmasa bile başka kanallara da servis yapıldığını ama bu kanallar arasında sadece TGRT’nin 1 Şubat Perşembe günü 18.30 dolaylarında bu görüntüleri yayınlayabildiğini düşünüyorum.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı açıklamalara bakarsanız iş gerçekten cesaret gerektiren bir iş ve anlaşılan Jandarma bir süre TGRT’nin üzerine gidecek; basına yansıyan haberlerde TGRT’nin akreditasyonunun şimdiden kaldırıldığı söyleniyor.

Peki bu kepaze görüntüleri neden cennet ülkemizde sadece TGRT yayınlayabildi derseniz benim cevabım bu televizyonun bir süre önce ABD kökenli bir sermaye grubuna satılmış olması ve böylece, kim ne derse desin, bizim iğrenç iç çıkar ve denge ilişkilerimizden bir ölçüde azade olarak habercilik yapma cesareti bulmuş olması olur.

Kimler basında yabancı sermayeye sınır ister?

Geçtiğimiz sene televizyon sahipliği konusunda yaşanan tartışmaları ve kimlerin kanal mülkiyetinde yabancı sermayeye hangi gerekçelerle karşı çıktığını iyi hatırlayalım.

Devletlü zevatın, aslında televizyon sahipliği alanında yabancı sermayeye sınır koyma gayretkeşliğinin amacının kafalarında yaşattıkları o berbat devlet anlayışının bir gereği olduğunu da iyi görelim. Zira Ankara derin ilişkilerine girmeye gerek görmeyecek kadar zengin bir TV patronunun Ankara’nın dümen suyuna girmek ve emirlerini yerine getirmek gibi bir derdinin de olmayacağını en iyi onlar sezdiler ve bu televizyon sahipliğinde yabancı sermaye sınırına sistemin sürdürülebilirliği için sahip çıktılar.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın basın açıklaması da ilginçtir, bu kepazeliği eleştirmek, kınamak yerine bu kepazeliğin neden duyurulduğuna yönelik.

Kepazelik görüntülerinin nerede çekildiğini bilmiyorum ama katilin koluna sırıtarak girenlerin Jandarma elemanı olması mı daha vahim, yoksa bu görüntülerin halka yansıması mı takdirlerinize sunuyorum; Jandarma elemanlarının görev yerlerinin değiştirilmesini de anlamak mümkün değil zira acaba bu ülkenin neresi sürgün yeri neresi değil merak ediyorum, nerede görev yapmak taltif nerede ceza bunu öğrenmek istiyorum.

Sözün özü

Basın hayatımıza ne kadar çok yabancı sermaye yüzde elli birden fazla hisse ile girebilir ise bu ülkenin karanlıklarının aydınlanması da bir o kadar kolay olacak.

Birileri de ellerinden geleni bu işi engellemek için kullanacaklar; kendileri ve temsil ettikleri zihniyet için de son derece doğru ve anlamlı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.