1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz nezlesi vakaları neden arttı?
Göz nezlesi vakaları neden arttı?

Göz nezlesi vakaları neden arttı?

Trabzon, Karadeniz Lazer Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Tüysüz, Ramazan'da göz nezlesi vakalarının artmasını değerlendirdi.

A+A-

ERSEN KÜÇÜK
Ramazan ayında oruçla birlikte vücut direncinin düşmesi sonucu göz nezlesi vakalarında artış olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon, Karadeniz Lazer Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Tüysüz, normal günlerde göz nezlesi vakalarının 10 günde bir görülürken, Ramazan ayında günde 10 vaka ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bunda en önemli etkenin oruçla birlikte vücut direncinin düşmesi olduğunun altını çizen Tüysüz “Vücut direncinin düşmesine bağlı mikropların etkisinin artmasıyla ortaya çıkan ve 'göz nezlesi'' olarak adlandırılan hastalıklarda Ramazan ayında önemli bir artış oldu. Çünkü vücudun oruç nedeniyle direncinin düşmesini fırsat bilen mikroplar özellikle gözlerde enfeksiyona yol açabiliyor. Grip enfeksiyonundan kaynaklanmayan bu durumlarda vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde görme kaybına bile yol açabiliyor. Bulanıklık, akıntı, kızarıklık belirtileriyle ortaya çıkan rahatsızlığı bugünlerde çok sık görüyoruz. Bu rahatsızlık, grip tedavisinden başka tedavi gerektirir. Tedavi edilmediği takdirde, çok daha ağır göz hastalıklarına sebep olabilir. Gözün kornea dediğimiz saydam tabakası zarar gördüğünde, kalıcı göz hastalıklarına dönüşebilir” dedi.

Göz nezlesinin bulaşıcı olduğunu ve ortak havlu kullanımı, öpüşme, yakın temas gibi durumlarda başkasına geçebildiğini kaydeden Tüysüz “Bir gözde başladığı zaman diğer göze ve ailenin diğer bireylerine de geçebiliyor. Göz nezlesine yakalanan kişinin havluları kullanılmamalı, yakın temastan kaçınılmalıdır. Bir hafta 10 gün sürebiliyor. Tedavisinde, grip dışında özel göz damlaları ve ilaçları kullanılıyor. Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsızlığı iyileştirmiyor. Mutlaka bir göz hekimine başvurmaları gerekiyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız