1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Gürcistan ile önemli işbirliği
Gürcistan ile önemli işbirliği

Gürcistan ile önemli işbirliği

Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, işadamlarına Batum-Hopa Demiryolu'nun Mart’tan itibaren, havaalanınınsa kısa sürede hizmete gireceğini söyledi.

A+A-

Hakan DEĞİRMENCİ - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'den Batum-Hopa Demiryolu'nun Mart’tan itibaren açılacağı müjdesini aldıklarını bildirdi
SÖZ ALDIK, BEKLEMEDEYİZ
Ve sonunda Batum-Hopa raylı hattı, Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in ortak kullanımına açılıyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili'nin 19-21 Aralık 2006 tarihlerinde Türkiye'ye düzenlediği ziyaretle ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen DKİB Başkanı A.Hamdi Gürdoğan, Ankara'daki toplantıya Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak iştirak ettiklerini ve toplantının kendileri için çok verimli geçtiğini belirtti. Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatçılarının sorunlarını Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye aktardığını ve görüşmede birçok sorunun çözümüne yönelik kendilerinden yakın ilgi gördüklerini, söz aldıklarını kaydeden Gürdoğan şöyle konuştu:
TÜRK İŞADAMLARI SEVİNDİ
"Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Batum-Hopa Demiryolu'nun kısa vadede tamamlanması için kendilerinin her türlü destek ve kolaylığı gösterecekleri ve hatta 33 km uzunluğundaki demiryolunun Gürcistan topraklarında kalan kısmının yapımı konusunda önümüzdeki yıl çalışmalara başlayacaklarını, Mart ayından itibaren Batum Havaalanı'nın Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in de ortak kullanımına açılacağını söyledi. Poti Limanı ve çevresinin önümüzdeki yıl Serbest Liman ve Bölge statüsüne kavuşturulacağı, ticari ilişkilerin üst noktalara ulaşacağını kaydetti. Tiflis'ten Türkiye Sarp Sınır Kapısı'na kadarki otoyolun 2009'a kadar tamamlanması ve demiryolunun da en kısa sürede devreye girmesi ile Gürcistan'ın Türk işadamları açısından çok cazip hale geleceğini bize iletti."
HİÇBİR TEKNİK SORUN YOK
Gürdoğan, "Gürcistan ile ülkemiz arasında yapılacak dış ticarette gümrük vergi ve tarifelerinin kaldırılmasını sağlayacak serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesi bölgemiz ihracatı açısından çok büyük önem ihtiva etmekte olup, bu konuda çalışma gösterenlere şükranlarımızı sunuyoruz" dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü: "Ayrıca, ülkemize en büyük enerji kaynaklarının bulunduğu coğrafyaya ulaştıracak olan Batum-Hopa Demiryolu'nun da bir an önce yapımına başlanması ülkemize büyük bir stratejik üstünlük kazandıracağı gibi Doğu Karadeniz Bölge ekonomimize de büyük bir katkı sağlayacaktır. Batum-Hopa Demiryolu'nun bir an önce ülkemiz tarafından da projelendirilerek yapımına başlanması konusu Bakanlık yetkililerine intikal ettirilmiş olup, projenin yapılabilir olduğu ve yatırım programına alınması gerektiği her defasında tarafımıza bildirilmiştir. Ancak, yaşanan bu gelişmelere rağmen ülkemizin de atması gereken adımlar bulunmaktadır.
BİZİ TEMSİL EDEMİYORLAR!
Ülkemiz açısından çok önemli bir potansiyel ihtiva eden Gürcistan tarafından ülkemize ve vatandaşlarımıza her türlü kolaylık gösterilmesine rağmen, ülkemizde ihracatçının her türlü engelle karşılaşmasına bir anlam verememekteyiz. Gürcü tarafından taşıtlar 15 dakika içinde işlemlerini tamamlayarak çıkış yapmasına rağmen, ülkemiz tarafından taşıtlar saatlerce kuyrukta beklemekte, kapılardaki personel ve alt yapı yetersizliği bir türlü giderilmemekte, kapıda gelen yabancıları karşılayan emniyet yetkililerinin davranış ve tutumu Türk misafirperverliği ve imajını yansıtmamaktadır." Gürdoğan, "Binbir zorluk ve imkansızlık içinde ihracat yapmaya çalışırken Gürcü plakalı taşıtların ülkemize girişine kısıtlama getirmesi ve 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Sarp Sınır Kapısı'ndan yaya girişi ve çıkışlarının yasaklaması konusunda da görüşlerimi açıklamak istiyorum” dedi.
GÜRCÜ HÜKÜMETİNE ÇAĞRI
Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen ve ticareti kısıtlayıcı kuralların karşılarına çıktığını ileri süren Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan;
“Gürcü hükümet ve yetkililerin ticaret önündeki engelleri ülkemizden dahi hızlı bir şekilde kaldırarak, ihracatçımıza serbest piyasa düzeni imkanı sağlamasına rağmen, ülkemizde yetkililerin ihracatın önünü açma yerine ticareti engelleyici her türlü yönteme başvurularak 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Sarp Kapısı'nın yaya trafiğine kapatılarak, günlerce insanları araç kuyruklarında bekletmeye sevk edilmesinin takdirini kamuoyuna bırakıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum