1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. ARTVİN

  4. Gürcistan sınırında askeri tatbikat
Gürcistan sınırında askeri tatbikat

Gürcistan sınırında askeri tatbikat

Gürcistan sınırında gerçekleştirilen Türkiye-Gürcistan Sınır Birlikleri ortak tatbikatında dostluk ve güven mesajları verildi.

A+A-

Türkiye ile Gürcistan sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla Türkiye-Gürcistan Sarp hududunda müşterek askeri bir tatbikat yapıldı. Türkiye'nin Sarp Hudut Takım Karakolu'nda yapılan tatbikata Türk tarafından; Türk Silahlı Kuvvetleri Tiflis Ataşesi Tuğgeneral Yüksel Öztekin, 48. İç Güvenlik Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan, Artvin Vali Vekili Muzaffer Başıbüyük, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu, Hopa Kaymakamı Şahin Aslan, Borçka Kaymakamı Hüseyin Gökdemir, 6. Hudut Tabur Komutanı Yarbay Nihat Kaptan, Gürcistan tarafından; Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varşolamidze, Gürcistan Kara Sınır Birlikleri Acara Bölge Başkanı Albay Davit Gogua ve Korgeneral Badri Bitsadze katıldı.

Tatbikatın açış konuşmasını yapan 6. Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Nihat Kaptan, Türkiye-Gürcistan arasındaki mevcut dostluk, güven ve işbirliğini pekiştirmek, küçük çaplı sınır ihlallerinde mahalli çözüm usullerini geliştirmek maksadıyla Sarp Hudut Karakolu bölgesinde her iki ülke sınır birlikleri tarafından ortak tatbikat icra edildiğini söyledi. Gürcistan Kara Sınır Birlikleri Acara Bölge Başkanı Albay Davit Gogua da, Türkiye ve Gürcistan'ın askeri alandaki işbirliğinin temelinin 10 yıl öncesine
dayandığını ifade ederek, "Türkiye ve Gürcistan sınır birliklerinin işbirliği ile bugüne kadar çözemediği hiçbir konu bulunmamaktadır. İki ülke arasındaki işbirliği ile en güvenli sınır haline gelmiştir. Bu tür tatbikat ve işbirliği ile dostluğun daha da artacağına inanıyorum" dedi.
Daha sonra icra edilen tatbikatta 2 senaryo gerçekleştirildi. İlk senaryo gereği, Türkiye-Gürcistan sınır bölgesinin dağlık, arızalı ve yoğun bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle insan ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan şahısların son zamanlarda Türkiye-Gürcistan sınırını illegal yollarla geçmeyi tercih ettikleri istihbaratı üzerine sınır birlikleri alarma geçirildi. İki ülke sınır birliklerinin işbirliği ile anlaşmalar gereği Kibaş Deresi'ni geçen ve şüpheli davranışlar sergileyen 4 kişi yakalandı. İkinci senaryoya göre de, Gürcistan Devlet Sınır Polisi Acara Bölge Başkanlığı'ndan alınan istihbarata göre Batum'dan Türkiye'ye 4 kişilik bir grubun çay çuvalları içinde çay yaprağı süsü vererek uyuşturucu geçireceği öğrenildi. Şüpheli şahıslar pusu harekatı ile yakalanarak karşılıklı protokollerle yasal işlemler yapıldı.
Tatbikat sonrası yapılan müşterek değerlendirmede tatbikatın planlanan hedefe ulaştığı bildirildi. İlk açıklamayı yapan 48. İç Güvenlik Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan, Türkiye- Gürcistan arasında 1992 yılında başlayan dostluk ve yakın işbirliğinin her sahada olduğu gibi askeri alanda da gelişmekte olduğunu ifade etti. Korgeneral Badri Bıtsadze ise, iki ülke arasında sağlanacak güvenli bir sınır ile ekonomik ilişkilerin de daha iyi olacağını ifade etti.
Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varşalomidze ise, "Memnuniyetle ifade etmeliyim ki Gürcistan ve Türkiye arasındaki sınır gün geçtikçe daha şeffaf bir hale geliyor. Bugün burada yapılan tatbikattaki olayları da kesinlikle göz önünde bulundurarak, her iki ülke sınır görevlilerinin daha da dikkatli olmaları gerekiyor. 21. yüzyılın gerçekten hastalığı olarak bilinen insan ve uyuşturucu kaçakçılığı, bizi de ciddi olarak düşündürüyor. Fakat bugünkü tatbikatta gördüğümüz gibi her iki ülkenin sınır görevlileri bunu aşmaya hazırlar. Memnuniyetle belirtmeliyim ki Gürcistan ve Türkiye arasındaki dostluk, ayrıca Artvin ve Batum bölgeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine daha da katkı sağlayacaktır, daha da ileri götürecek ve güçlendirecektir" ifadelerini kullandı.
Tatbikatın ardından iki ülke heyetleri arasında günün anısına karşılıklı plaket ve hediyeler sunuldu. Acara özerk Cumhuriyeti Başbakan'ı Levan Varşalomidze'ye şilt veren Artvin Vali Vekili Muzaffer Başıbüyük, tatbikatın başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, bu tür tatbikatların iki ülke arsındaki dostluk ve işbirliğini daha da güçlendirdiğini kaydetti.
Tatbikatın sonunda Hopa Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin halk oyunları gösterisiyle, sınır birliğinde görevli Türk askerlerin yakın dövüş teknikleriyle ilgili gösterileri büyük beğeni topladı. Ayrıca narkotik köpeği Maço'nun uyuşturucu yakalama gösterisi ile silah sergisi ilgiyle izlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız