1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. GÜZEL GÜNLER…
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜZEL GÜNLER…

A+A-

Toplum olarak her ne hikmetse birlik ve beraberliğin önemini senede bir gündeme getiririz. Öylece de kalır zaten; “Birlik ve beraberlik önemlidir…” söylemleriyle.

“İnsanlığımızı unuttuk” diye diye karıştı zihnimiz. Cidden unuttuğumuz neydi?

Yapmayı planladıklarımız yapacaklarımızın teminatı bile olamadı çoğu zaman. Çünkü beraber yola çıktığınız birçok kişi siz düşünce ya geriye hızla kaçmış, ya da üzerinize basıp çoktan yönelmiştir farklı bir yöne… Nasıl parçalandık biz böyle, nedir birlik olduğumuz anlara düşen gölge!

Bugün birlik günümüzdür, yarını bilmem, sonraki günlere ise hiç karışmam. Ama bugün birlik günümüzdür. Neden? Öyle istedi birileri, nam salmak için öyle söylenmeli?!

Birileri beğensin, birileri memnun olsun, yine o aynı “birileri” alkışlasın diye yurdumun dört bir yanında ıvır zıvır köşeler açılır durur. Bizlerde kutlarız bunu birlik ve beraberlik içerisinde.

Niçin?

Bu günler birlik ve beraberlik günlerimizdir de onun için. İyi de niçin?

Niçin, senede bir gün hatırlarız yardımlaşmayı, senede bir gün hatırlarız ihtiyarları, senede bir gideriz eş dost ziyaretine, sene de bir gideriz hasta ziyaretine… Ömrümüzde, nice tazecik ömürde açmadan solan güller hatırına senede bir gün “yazıklar olsun” deriz içtenlikle kendimize. Ya sonrası? O kadar da kıyamayız kendimize, senede bir gün özeleştiri yeter hepimize.

Rabbimin şu güne kadar bana bahşettiği ömrümde, nice insanları tanıdım, nice olaylara tanıklık ettim. Zenginin fakire bir şeyler vermek için çabaladığını çok az gördüm, fakirin zengine imrenmediği güne çok az tanıklık ettim. Gencin, yaşlının yanında olup ona dayanak olduğuna, büyüğün küçüğe hoşgörülü olduğuna, erkeğin kadına, kadının erkeğe saygılı olduğuna, sağlıklının hastanın halinden anladığına çok nadir tanıklık ettim. Allah kimseyi düşürmesin, demeyeceğim!

Biraz düşmeli, zorda kalanın halinden anlamak için zoru biraz görmeli…

Rize’ye getirelim konuyu. Bu şehir bizler için şu an hayatın merkezi, her sabah bu şehirde gözlerimizi açıyorsak, bu şehirde gözlerimizi kapatıp uyuyorsak, sağlığımızı da, hastalığımızı da, mutluluğumuzu, acılarımızı da bu şehirde yaşıyorsak öncelik bizler için Rize olmalı. Rize küçük şehir diye diye iyiden iyiye küçültmeyelim şehrimizi.

Bütün, küçük hatta küçücük parçaların birleşmesiyle oluşuyorsa, ne zaman vakti gelecek bu şehir için birleşmenin zamanı der dururduk. -en azından içimizden geçerdi- sizce de vakti gelmedi mi?

Rize’de yapılması planlanan Onkoloji Hastanesi’ni duyduğum zamanlar “İŞTE BU” dedim. Sadece bu şehre değil diğer birçok bölgemiz şehrine de kucak açacak olan bu proje duran bir kalbin yeniden atmasıdır. Maddi durumu zaten pek iyi olmayan vatandaşımızın yıllardır ince hastalıktan daha da ince olan hastalıkları için çare bulabileceğini bilmek, en azından yollarda çekecekleri eziyetleri sıfırlayacağını bilmek bile yetiyor bizlere. Bir Rizeli olarak, bir insan olarak bu tür hastalıkların acısını yaşamış, yaşamış insanlarla tanışmış, yaşayanları anlamış, dinlemiş birisi olarak mutluyum.

Gözlerimle tanıklık ediyorum birlik ve beraberliğin nasıl olması gerektiğine. Bu şehir için yapılabilecek en büyük hayırdır bu, alınacak en güzel duaların temelidir, hayattır, yaşamdır, soluktur.

Hep TV’den takip ettik gündemi, oysa hemen yanı başımızda oralarda seyrettiğimizden daha farklı, daha büyük bir gündem vardı!

Cem Yılmaz da olmasa tanımayacaktık küçük Elif’i. Acun abisinin programında haykırsa da VARIM diye, geçtiğimiz günlerde son vedasını yaptı bizlere “Bundan sonra yokum, yenildim işte kansere” Babasının ona aldığı son simidi ve şekerlemeyi geride bırakarak, başka hasta çocukların anne babalarını korku içerisinde bırakarak veda etti bizlere küçük Elif. Bizler ise devam ediyoruz hayatlarımıza yanı başımızdaki önemli gündemleri yok sayarak, yaşıyoruz işte kör topal, sözde sağlıklı sıhhatli huzur içinde!

Ben inanıyorum güzel günler gelecek.

Herkese sağlıklı ömürler dileyerek, son sözümde; Rize Onkoloji hastanesinin yapılması çalışmalarında emeği geçen, duası bulunan herkese sonsuz teşekkürler…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum