Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HABERAL

A+A-

 

Cahilin inadı ile ön yargısı çoktur ve kuvvetlidir. Ön yargıyı yıkmak ise atomu parçalamaktan zordur. İnsanlık tarihi boyunca bu böyle devam ede gelmiştir. Cahil toplum sürüsü aralarından çıkıp kendilerine yol gösteren, hizmet eden bilim insanlarını, bilge kişileri kabul edememişlerdir. Hatta çoğu ölümle sonuçlanan cezalandırmalara kalkışmışlardır.

Örneğin Hz Muhammed’in İslami yeti ilk tebliği sırasında saklanmak durumunda kalması, cahiliye devri ileri gelenleri ile olan mücadelesi ve doğduğu yer Medine’den Mekke’ye göç etmek zorunda kalması…

Hz Musa’nın Firavunla mücadelesi…

Dünyanın döndüğünü ispatlayan Gaile’nin idama mahkûm olması,

Sokrates’in yargılanması,

Atatürk’ün son padişah Vahdet’tin tarafından yakalanıp idamla cezalandırılması fakat gerçekleştirememesi gibi bir sürü örnekler verebiliriz.

Sadece yöremizde değil, ülkemizi aşıp dünyaya ününü duyuran değerli bilim insanı Sayın Prof Mehmet Haberal geçenlerde ilçemizi ziyaret etti.Bu gün O’nu yazmak istedim.

 Ben size onun kronolojik hayat hikâyesini anlatacak değilim. Zaten herkesçe bilinir. O gaz lambasından elektriğe, katırdan otomobile, odun sobasından kalorifere, tek odalı ahşap evlerden dairelerin tüm süreçleri, hayatın olumsuz zor koşulları yaşamış ve bu gün dünya çapında bir kimlik almıştır.

Zevklerini ve duygularını da anlatacak değilim. Çünkü O yöre folklor özelliklerini çok iyi bilen ve oynayabilen, hatta bu oyunu yönetecek kadar sıradan ve halktan biridir. Örf, adet ve geleneklerine bağlıdır.

Dünya görüşünü ve siyasi düşüncesini analız edip sorgulayacak değilim. O dünya gerçeklerini çok iyi yorumlayıp vatan, millet, bayrak ve Atatürk sevgisini bütünleştiren bir değerdir.

Dini anlayışını hiç değinmeyeceğim. Çünkü en derin din adamlarını cebinden çıkarabilecek yeterlikte bilgisi olan ve yaşayabilen bir şahsiyettir.

Kısaca O bilim insanı, vatan sevdalısı, ilk organ nakli önderi ve Atatürk aşığıdır.

Böyle bir değerle ne kadar övünsek, gurur duysak azdır.

Yeri gelmişken bazı konuları sahiplerine teslim etmekten yarar görüyorum.

Başta Pazar ADD Şube başkanının bu değerli şahsiyete karşı başta takındığı cesur duruş ve tavrından dolayı,

CHP ilçe başkanı ve yönetiminin imza kampanyası çalışmaları ve son dönemde sayın hocamızın ilçeye gelmesini sağladığından dolayı kendilerini kutluyor, teşekkür ediyorum.

Umarım hocamızın estirdiği bu rüzgârla önce belediyeyi alır daha sonra ilçe kökenli bir vekili meclise göndeririz.

Rize’mizde, bu topraklarda ne değerler yetişmiş. Başbakanlar, bakanlar ve böyle bilim insanları…

İlimizden bu değerlerin çıkmış olması övünülecek, gurur duyulacak bir şeydir. Başbakanları çıkarabilen bu topraklar; Cumhurbaşkanlarını çıkarmayacağını kim söyleyebilir?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum