1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Haftada 140 gram fındık al..!
Haftada 140 gram fındık al..!

Haftada 140 gram fındık al..!

haftada en az 140 gram fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski daha düşük oluyor.

A+A-

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, haftada en az 140 gram fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu kaydetti.
Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, fındığın kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yapılan araştırmalarla ispatlandığını söyledi. 86 bin hastayı kapsayan ve 14 yıllık takibi olan bir çalışmada, haftada en az 140 gram fındık yiyenlerde, kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlandığının ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Kulan, "Bunun yanında yapılan başka çalışmalarda da fındığın iyi kolesterolü yükselttiği ve kötü kolesterolü düşürdüğü görülmüştür" dedi.

Doç. Dr. Kaan Kulan fındığın birçok olumlu yanlarına karşın fazla tüketilmesinin kilo alınmasına yol açacağına dikkat çekerek bu ürünün dengeli tüketilmesi gerektiğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız