1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Hakemler tüketiliyor
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakemler tüketiliyor

A+A-

Rize’de futbol hakemliğinin bugün geldiği noktaya baktığımızda pek iç açıcı olmadığını görüyoruz.
Kısır çekişmeler, ince hesaplar, sen ben kavgası, üst kurula delege olma isteği ile yaşanan sıkıntılar ve sorunlar hakemleri yiyor bitiriyor.
Küçük hesaplar peşinde koşulduğundan Rize hakemliği kendisini bu şekilde tüketiyor.
Oysa var olan potansiyelle çok iyi yerlerde olunması gerekirken, yönetenlerin ve yönlendirenlerin kendi takıntılarından, kendi saplantılarından, sempati ve antipatilerinden doğan yanlışlar yüzünden bugünkü duruma gelindi.
Bununla da Rize’de hakemlik ileri gideceği yerde geri gidiyor. Nedenleri elbette çok fazla. Süper lig’de Rize’den en son hakemlik yapan şimdi Antalya Milletvekili olan Abdurrahman Arıcı’ydı. Aradan 18 yıl geçmesine rağmen Arıcı’dan sonra süper lig hakemi maalesef çıkmadı. Arıcı, Rize’de yaşanan sıkıntıları da iyi biliyor. Rize il hakem kurulu başkanı Zeki Çavuşoğlu, uzun yıllar hakemlik yaptı. Döneminin en başarılı hakemlerindendi. Hakemliği bıraktıktan sonra bir dönem uzak kaldı. Yaklaşık bir yıl önce de Rize il hakem kurulu başkanı oldu. Rize’de hakemliğin gelişmesi ve iyi bir yere gelmesi için Çavuşoğlu’ndan beklentiler çok fazla. Bu beklentiler karşılıksız kalmamalı.
Gel gör ki Türkiye Faal Futbol hakemleri ve gözlemciler derneği üst kuruluna aday ve delege olma isteğiyle başlayan süreçte bir takım sıkıntılar ortaya çıktı. Bunun bedelini de genç ve gelecek vadeden hakemler ödüyor.
Rize’de son yıllarda Hüseyin Kalafat, Nail Güngör’ün gayretleri ile çok yetenekli genç hakemler yetişmeye başlamıştı. Ama son zamanlarda oynanan bir takım oyunlar nedeniyle genç hakemlerin önü kesiliyor. Mehmet Kısal süper ligde Rize’nin tek yan hakemi olmasına rağmen görev verilmiyor. Aynı şekilde Abdullah Kalafat, İbrahim Telci, Mehmet Çoşkun ve Osman Tüfekçi gibi hakemlere başarılı olmalarına rağmen yok denecek kadar az görev veriliyor.
Bu hakemlere görev verilmemeye devam edilirse klasman düşerler. Bunun bedelini de Rize hakemliği öder.
Bir kumpas kurulmuş. Birilerine illa bir şeyler ispat mı edilecek? Hayır, siz bilmiyorsunuz, ben biliyorum demek için mi işler yapılıyor. Kime neyi ispatlama gereği duyuluyor? İnadım inat. Ben ispatlayacağım, kendimi göstereceğim demek Rize’de hakemliğe büyük zarar veriyor.
Tabi bir de Trabzon il hakem kurulu başkanı Turgay Güdü’nün eşit davranması da şart. Ama Güdü Rize’de yaşanan sıkıntılar nedeniyle işine nasıl geliyorsa öyle davranıyor. Güdü ve Çavuşoğlu, yöneten ve yönlendiren isimler olarak Rize’deki hakemlerin sorunlarını çözüp eşit ve adıl olmak zorundadırlar. Görev ve sorumlulukları bunu gerektiriyor.
Birbirinize oynamanın anlamı yok. Birbirinizin karşısında değil yanında olun.
Herkes takıntılarından kurtulursa iyi sonuçlar alınır. Unutmayın ki, kaybetmek çok kolay. Kazanmak ise zordur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum