1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Hamsi azaldı fiyat yükseldi!
Hamsi azaldı fiyat yükseldi!

Hamsi azaldı fiyat yükseldi!

Hava sıcaklığının yüksek seyretmesi nedeniyle azalan hamsi, fiyat olarak da gerçek değerine geldi.

A+A-

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, havaların ısınmasına bağlı olarak avlanan hamsi miktarının da düştüğünü ve bu durumun hamsiyi gerçek değerine ulaştırdığını söyledi.
Mutlu, son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının hamsi avını olumsuz yönde etkilediğini belirterek soğuk havalarda birarada bulunan hamsi sürülerinin sıcak havalarda küçük gruplar halinde dağınık olarak hareket ettiğini kaydetti. Bu durumun avlanan hamsi miktarını da azalttığına işaret eden Mutlu, arz-talep dengesi doğrultusunda hamsi fiyatlarının da arttığını dile getirdi.
"Avlanan hamsi miktarının azalması, hamsiyi gerçek değerine ulaştırmıştır" diyen Mutlu, soğuk havalarda bolca avlanan hamsinin gerçek değerinin oldukça altında bir rakamdan satışa sunulduğunu ve bu durumunda hem maliyetler açısından hem de oldukça riskli bir meslek olan balıkçılık açısından olumsuz bir durum olduğunu ifade etti.
Avlanmanın bol olduğu dönemlerde yaklaşık 20 kilogram ağırlığındaki bir kasa hamsinin fiyatının 5 YTL'ye kadar düştüğünü, bunun neredeyse bir paket sigara fiyatına karşılık geldiğine dikkat çeken Ahmet Mutlu, maliyetlerin kurtarılması için bir kasa hamsinin fiyatının en az 20 YTL olması gerektiğini kaydetti. Her şeye rağmen yine de havaların mevsim normallerine dönmesini ve avlanan hamsi miktarının artmasını istediklerini dile getiren Mutlu, "Biz her zaman vatandaşın ucuz ve taze balık yemesinden yanayız. Ancak oldukça zor ve riskli bir meslek yapan balıkçılarımızın da bu durumda mağdur edilmesini istemeyiz" diye konuştu.
Havaların uygun gitmesi durumunda Mart ayının sonlarına kadar hamsi avının yapılabileceğini belirten Mutlu, vatandaşların mevsimi dışında da taze hamsi yiyebilmesi için avlanmanın bol olduğu dönemlerde şoklama ve kutulama teknikleriyle hamsinin saklanması gerektiğini belirtti.
Hamsinin fındık gibi milli bir servet olduğunu dile getiren Mutlu, "Biz burada Norveçli'nin kolyozunu yiyoruz, Norveçli neden bizim hamsimizi yemesin?" diyerek tanıtımının ve pazarlanmasının iyi yapılması durumunda hamsiden ülkenin bol miktarda döviz kazanmasının mümkün olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız