1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Hamsi Edremit'e kaydı
Hamsi Edremit'e kaydı

Hamsi Edremit'e kaydı

Karadeniz hamsisi 10 yıl aradan sonra Edremit ilçesinde bol miktarda avlandı.

A+A-

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde, Karadeniz hamsisi bolluğu yaşanıyor.
Edremit Körfezi'nde çoğunluğu Karadenizli olan balıkçılar, diğer balıkçılarla birlikte Ege'nin uluslararası sularında hamsi avlıyor. Yörede yaklaşık 50 tekne tarafından gerçekleştirilen hamsi avına, Edremit, Burhaniye ve Ayvalıklı balıkçıların yanı sıra Küçükkuyulu balıkçılar da çıkıyor. Hamsinin Karadeniz'den Ege Bölgesi'ne kaydığına işaret ederek, bölgede 10 yıl öncesine kadar hiç hamsi avlanmadığını belirten Edremitli balıkçı Nezir Keser, "Bu yıl yakaladığımız hamsiler Karadeniz Bölgesi'nde yakalanan hamsiden küçük olmasına rağmen çok lezzetli. Körfez hamsisini şimdilik kilosu 3 YTL'den satıyoruz" dedi. Balıkçı Nezir Keser, günümüzde balığın kansere ve yaşlılığa karşı korunmada önemli bir besin maddesi olduğunu da dile getirdi.
 

Bu yıl Edremit Körfezi'nde hamsi en fazla tüketilen ikinci balık durumuna gelirken, en fazla rağbet gören balık ise sardalya.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız