1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Hamsi nesli yok olacak!
Hamsi nesli yok olacak!

Hamsi nesli yok olacak!

Deniz Araştırmaları Vakfı’nın raporuna göre, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimizde başta hamsi ve alabalık olmak üzere birçok tür yok olacak.

A+A-

Türkiye sularındaki yaşamı araştırmak, tanıtmak ve korumak amacıyla bir grup bilim adamı ve deniz sektöründe çalışanlar tarafından 11 yıl önce İstanbul’da kurulan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerimizde meydana gelebilecek değişiklikler hakkında bir rapor hazırladı. İşte rapordaki ürküten öngörüler: Bozulan atmosferik ritim ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de çok farklı bir rüzgar ve akıntı sistemi ortaya çıkacak. Bazı limanlarda ulaşım aksayacak. Adalara ulaşım aksayacak, deniz ortamı kara alanından daha riskli bir hal alacak. Tüm kıyı illerimizdeki balıkçılık, turizm gibi ticari faaliyetleri ciddi zarar görecek. Denizde avlanmaya büyük darbe vurulacak. Deniz seviyesi yükseleceği için, deniz kaplumbağası (caretta) ve diğer türler tehlike altına girecek. Planktonlarla beslenen Hamsi ve Çaça gibi balıklar, önümüzde yıllarda Marmara ve Karadeniz’de yok olacak. Karadeniz’de Akdenizleşmenin hızlanması ve birçok yeni türün bu denize girmesi, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Yüzyıllardır avlanan hamsinin yerine başka balıklar avlanacak. Mersin balığı ve alabalık başta olmak üzere çok sayıda balık türü, küresel ısınmaya yenik düşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum