1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Hamsi yemeyeni dövüyorlar!
Hamsi yemeyeni dövüyorlar!

Hamsi yemeyeni dövüyorlar!

Karadeniz'de son yılların en bereketli hamsi sezonu yaşanıyor. Kasası 5 YTL'ye kadar düşen hamsinin kilosu 30 kuruşa inmiş oldu!

A+A-

Karadeniz’de avlanan balıkçılar son yılların en bol hamsi sezonunu yaşarken, kasası 5 YTL'den satılması nedeniyle de vatandaşlar ucuz fiyata hamsi yeme imkânı buluyor. Hamsinin bol çıkması nedeniyle Fatsa Limanı'nda görülen hareketlilik dikkat çekerken, her bir hamsi takımının bir ağ atmada en az biner kasa hamsi tuttuğu bildirildi. Özbek Su Ürünleri Yedek Motor Kaptanı Mehmet Karadeniz, hamsi bolluğundan bütün balıkçıların memnun olması gerektiğini belirterek, "Bundan daha bol bir sezon olamaz. Herkesin memnun olması gerekir. Geçen yıl hamsi sezonunda 15–20 gün hamsi oldu. Gemi başına 500–600 kasa hamsi tutuldu. Ama bu sene her hamsi kayığı en az bin kasa 2 bin kasa hamsi tutuyor. Şu anda bu bölgede 20 hamsici takımı var. Her biri biner kasa hamsi tutuyor bu da 20 bin kasa hamsi demek. Geçen yıl kasası 25–30 YTL lira olan bir kasa hamsi bu sene 5 YTL. Bu sene hamsicilik sürümden kazandırıyor" dedi.
Bu sezon hamsinin devam edeceğini gözlemlediklerini ifade eden Karadeniz, "Hamsiciler şöyle hesap yaparlar. Bu bölgede hamsi varken İnebolu, Ereğli tarafında da hamsi olursa sürekliliğinin devam edeceği hesaplanır. Hava sıcak olması hamsiyi kaçırır. Ama hava soğuk giderse hamsi sezonu devam eder" diye konuştu.
Hamsi Komisyoncusu Savaş Öksüz, bu sezon yaşanan bolluktan memnun olduklarını söyleyerek, "Bu sene bolluk var. Vatandaş ucuz ucuz hamsi yiyor, kasası 5–8–10 YTL arasında değişiyor. Bu sene hamsi bol çıkmadığı zamanlarda hamsinin kasası 15–20 YTL’yi geçmedi. Hamsi bol olduğu için birçoğu fabrikalara gidiyor. Hamsi her bölgede var. Havaların ısınmasından korkuyoruz. Yoksa Hamsi Rusya'ya kaçar. Bu sene hamsilerin iriliği de çok güzel" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız