1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Hamsinin yaptığına bak
Hamsinin yaptığına bak

Hamsinin yaptığına bak

Karadeniz hamsisi, Beyşehir Gölü'nden çıkarılan tatlı su ürünlerinin tahtını salladı.

A+A-

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde daha önce kilosu perakende olarak 4-5 YTL arasında satılan sazan balığının fiyatı 6 YTL'ye, 6-7 YTL arasında değişen levrek (senatör) balığı ise 8,5 YTL'ye çıktı. Beyşehir Gölü tatlı su ürünlerinden daha önce kilosu 1 YTL olan Kadife Sazanı ise 1,5 YTL'ye yükseldi. Fiyatları yüzde 20 ile 50 arasında zam gören tatlı su ürünlerine kış mevsimi ile birlikte talebin düştüğünden yakınan balık satıcısı Abdullah Kurt, "Beyşehir Gölü'nde balık da yok, tatlı su balığına olan talep de yok. Kış mevsimi ile birlikte son günlerde fiyatı iyice düşen deniz balığına yönelen Beyşehirliler, özellikle kilosu hafta içerisinde 2,5-3 YTL'ye kadar düşen hamsiye rağbet ediyor. Karadeniz hamsisi tatlı su balığının tahtını salladı" dedi. Kış mevsiminde deniz balığını daha ekonomik bulması nedeniyle Beyşehir halkının satın aldığını vurgulayan Kurt, "Durum böyle olunca, tatlı su ürünlerini Beyşehir balığını seven özellikle ilçe dışından gelenlerle restoranlara satabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan ise, tatlı su ürünlerine gelen zammı gölden yeterli balığın çıkmamasına bağladı. Tatlı su ürünlerine uzun dönemden bu yana zam gelmediğine dikkat çeken Erdoğan, "Zaten, levrek ve kadife balığı gölden yok denecek kadar çok az çıkıyor. Daha çok iç piyasada tüketilen sazan balığına ise bugünlerde Beyşehirliler'in rağbeti azaldı. Vatandaşın yöreye bolca gelen ve fiyatı ucuzlayan hamsiye yönelmesi normal. Bu arada, Beyşehir'de geçimini balık satıcılığından sağlayan birçok meslektaşımız ise deniz ürünlerine olan talep nedeniyle tezgahlarında daha çok deniz ürünü bulundurmaya başladı" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız