1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. HATALARDAN DERS ALMAK
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

HATALARDAN DERS ALMAK

A+A-

İnsanoğlu olarak herkes hata yapar ve bu konuda hem kendimize hem de başkalarına karşı dürüst olmak enerjimizin boşa gitmemesini önler ve hatayı düzeltmek için gerekli süreyi kısaltır. Hatayı ört bas etmeye çalışmak sadece daha da büyümesine neden olur. Kabul etmek; düzeltme sürecinin ilk adımıdır.

Hatalarımız, yaşamın ve öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır. Dikkat edilmesi gereken hatalarımızı alışkanlık haline getirip, inancımız ve itikadımız doğrultusunda insanları kırmada, üzmede, devlete ve millete zarar verme noktasında yoğunlaştırmamaktır. Yaşam bir deneme, yanılma sürecidir ve bu süreçteki kusurlar ve eksikler hatalara yol açacaktır. Bazen bir işi doğru yapmayı öğrenmenin en iyi yolu, önce onu yanlış yoldan yapmaktır. Tabii sürekli yanlış yapıp doğrunun olmadığı sonucuna varmak Da yanlış olur. Hatalar sıklıkla kendimize ait duygularımızı, zayıflıklarımızı ya da dikkatsizliğimizi ortaya koyar. Hata yapmış olmaktan duyulan utanç, geri çekilmeyi, duruma tarafsız bir gözle bakabilmeyi ve bir dahaki sefere neyi farklı yapmamız gerektiğine karar vermeyi zorlaştırabilir. İkinci denememiz ise, bir hatanın sorumluluğunu üstlendiğimiz ve bundan yaşamımızı zenginleştirecek ne gibi bir ders aldığımıza karar verdiğimiz anda başlayabiliriz. Hepimiz var olan hatalarımızı kabul edeceğiz, onlardan ders alacağız, yaraRlanacağız ve bunları düzelteceğiz. Allah’ın dünya yüzünde yaratmış olduğu en kıymetli varlık olarak, hata yapmamız normaldir. Biz insanlar hata yapmaktan münezzeh değiliz. Tekrarlanan yanlışlar, alışkanlığın ürünüdür. Ama hataları alışkanlık haline getirip tekrarlamamak gerekir. Çünkü tekrarlanan hatalar insanın geleceğine, hatta hayatının sonuna neden olur. Bir hatayı her tekrarladığınızda bedeli daha da ağırlaşacaktır. Tekrarlanan hatalar zincirini bir kez kırmayı başardığımızda daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirdiğimiz görülecektir. Daha önce yaptığımız bir hatayı tekrarlamaya başladığımızı düşündüğümüz an, duralım ve yolumuzu değiştirelim. İşleri karıştırdığımızda da kendimize karşı acımasız olmayalım; ama hatalarımızı kabul edelim, hatalarımızdan dolayı üzmüş ve kırmış olduğumuz insanlar varsa özür dileyip, helâlık alalım. Son söz; hatalarımızı kabul ederek, ders alalım ve tekrarlamayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum