1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. HEDEF 2035
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HEDEF 2035

A+A-

 

“CHP Parti Projesi-Mega Kent-Çılgın Değil Akıllı Proje-Yüzyılın Türkiye Projesi-Ezber Bozan Proje-Merkez Türkiye Projesi” Konu başlıkları arasında bocalayıp durdum. Nasılsa bu konu bir yazımlık değil. İleriki günlerde açılımlarını ele alacağımdan dolayı yukarıdaki başlığı makalemin başına koymaya karar verdim.

Siyasette amaç hizmet, katılım ve katkı olmalı. Kararların her aşamasında bulunulmalı. En küçük birimlere kadar örgütlenilmelidir.Topluma;” ne katabilirim, sorumluluklarımı nasıl yerine getirebilirim, koşulsuz hizmeti hangi yolla yapabilirim?” anlayışı olmalıdır.Kuzey Avrupa ülkelerindeki gibi bir hobi unsuru haline getirip siyasetten zevk alınmalıdır.Olması gereken bu..

 Ancak mevcut olan bu değildir.

Bu gün siyaset “kafakol ve ahbap çavuş ilişkisi” anlayışı içinde yapılıyor. İleri demokrasilerin uyguladığı, toplumun her kesiminin örgütlenip katıldığı bir siyasi yapılanma yoktur. Bu tür çalışmalar boş, avare ve sorumsuz kişilerin elinde kalmıştır. SPY gereği hukukçular, akademisyenler, öğrenci ve öğretmenler, vb nitelikli bireyler seçme işlevini yerine getirdiği halde örgütlerde, karar organlarında görev alamamaktadırlar. Böyle olunca da kalite düşmektedir. Kendi partisinin tüzük ve programını bilmeyen, okumayı sevmeyen, siyaseti iş kotarmak, adam yerleştirmek, rant elde etme ve ihale kapmak için yapan, bilgiden mahrum ve sorumsuz üyelerden oluşan örgütler vardır. İçinde birbirlerine çelme takan, birbirinin kuyusunu kazan,  kıskanç, başarısız olunduğunda fareler gibi hemen gemiyi terk eden fırıldak bireyler topluluğu haline gelmiştir. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Bu hepsinde böyledir anlamına gelmez. Böyle olmayanları tenzih ederim. Böyle olanlarda zaten tepkileri ile kendilerini ele vereceklerdir. Burada seçmen, sempatizan ile teşkilat yöneticilerini ayırmak lazım. Zira hizmete âşık, donanımlı ve deneyim sahibi kişiler ya teşkilatlara yanaşamamakta ya da sorumluluk almamaktadır. Bu durumda ortaya çıkan ve çıkacak olan olumsuzlukları eleştirme hakları da bulunmamaktadır.

Şimdiye kadar ne deniyordu?;”CHP iktidar olmak istemiyor, iktidara hazır değil. Başarısını rakibinin başarısızlığı üzerinde kurup eleştirmekten başka bir iş yapmıyor” CHP Bu anlayışı yıkmak ve bu önyargılardan kurtulmak için bir sürü proje üretmiştir.  Başta CHP Parti Okulu projesini hayata geçirmiştir. Tüm üyelerini eğitmeye başlamıştır.  Proje partisi olduğunu kanıtlamıştır.

Çağımız Bilgi ve Hız çağıdır. Sadece bilgiye sahip olmak yeterli değildir. O bilgiye hızlı ulaşmak ta önemlidir. Çağımızla örtüşür “Merkez Türkiye Projesi” ile ezberleri bozmuş, gündemi belirlemiştir.

Pergelin sivri ucunu Türkiye Haritasının Anadolu ortasına saplayıp diğer kalem ucuyla ülkemizin çevresinde 4,5 saate ulaşılabilecek ülkeleri kapsayacak şekilde bir daire çizdiğimizde bunun içine 58 ülke girmekte. Bu 1,5 milyar nüfuslu 21,6 trilyon dolarlık devasa bir Pazar demektir. Küresel dünyanın Türkiye’yi gelecek 2035 yıllara taşıyacak önemli bir proje. Deniz, hava, kara ve demir yolları ile bu ülkelere bağlanmak, ticaretten kültüre etkileşime geçmek ve barış, huzur içinde yaşamak demektir.

CHP Projelerine yenilerini katmalı;

  • Hukuk ve demokrasi,
  • Eğitimde yenileşme,
  • Spy ve Seçim Kanunu gibi konularda da örnek açılımlar yapmalıdır.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum