Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HİLE

A+A-

 

Bir işi kuralı dışında sonuca varma eylemi… Bunun içinde yalan, kandırma, çalma, işin puf noktasını kullanma, şiddet vb gibi bir sürü işlevi vardır. Başkasının hakkına tecavüz vardır. Seçim hilesine sıra gelince bunun normal yollardan sonucuna ulaşamadığına, yenileceğine inanan kesimler yapar.

Geçmişte yapılan seçimlerden sonra gördüğüm her dört kişiden üçü” ben mevcut iktidara oy vermedim” diyordu. Ancak sonuç tam tersi çıkıyordu. Bu seçmen ya yaptığı iş ve işlemden hoşnut değildi, zoraki oyunu istemediği irade doğrultusunda kullandı, utancından gerçeğini söyleyemedi veya tamamen yalan, yanlış söyleyerek karşısındakini kandırıyor. Ya da oylar sandığa girdiği gibi çıkmıyor, mükerrer kullanılıyor, hile yapılıyor.

Geçmişte durum buydu şimdi ise seçim arifesinde, dört kişiden üçü bu iktidara oy vermeyeceğini söylüyor. Kalan biri ise susuyor. Anlaşılan susanda da bir kafa karışıklığı var. Ancak geçmişteki bu deneyim insanı; acaba hile olur mu, mükerrer oy kullanılır mı, oylarımız çalınır mı gibi düşüncelerle endişeye bırakıyor.

 Sınav sorularının çalındığı bir ortamda seçimin sağlıklı yapılıp yapılmamasından endişelenmemek fazla iyimserlik olur. Yine de ne olursa olsun kendimize olan güvenle sorumluluğu yerine getirmek, oyumuzu kullandıktan sonra denetim görevimizi de yaparak sandığa sahip çıkmak, sandığa olan güveni sarsmamak gerek.

Sandık kurulları bir başkan, bir memur ve mevcut siyasi parti temsilcilerinden oluşan yedi kişilik bir kuruldur. Bu kurulun çoğunluğunu da muhalefet parti temsilcileri oluşturmaktadır. Alınacak kararlar bu kurulun onayından geçecek. Sandık kurulu başkan ve üyeleri ile siyasi parti gözlemcileri görevleri ile ilgili hizmet içi eğitimlerine gidip bilgilenmeleri, kendilerine dağıtılan “sandık görevlileri kılavuz kitaplarını” okuyup incelemeleri halinde bu endişelere sebep olacak en ufak olumsuzlukları önleyebileceklerine inanıyorum.

Unutmayın ki, iyi bir seçmen oyunu atar, sayım ve dökümünü bekler ve İl-İlçe seçim kurullarına teslim edilene kadar takipçisi olur.

Nelere Dikkat Edelim?

Seçmen listesinde ismi yazılı olmayan, ölmüş ve adres değiştirmiş olup henüz isimleri silinmeyenlerin,
T.C.Kimlik numarası bulunmayan kimlikle tanınmayan kişilerin,
Engelli, özürlü, hasta, yatalak ve okur-yazar olmayanların kullanması gereken usulün dışında oy kullanmalarını önleyelim.
Oyların döküm ve sayımında rakamların birbirlerine kaymalarını, hatalı ve yanlış yazım yapılmasını önleyelim.
Kabinleri arada bir kontrol ederek oy hırsızlığını engelleyelim.
Sandık sonu raporunun alınıp ilçe seçim ve ilgili parti teşkilatına ulaşıncaya kadar sandık çevresini terk etmeyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum