1. YAZARLAR

 2. Ali GÜNAY

 3. HİZMETE DEVAM
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

HİZMETE DEVAM

A+A-

 

 

Bir yazımda” Çamlıhemşin Dünyanın 8.Harikası” başlığını kullanmıştım. Bu tanımlamam ilçenin insan eli değmemiş doğal halını anlatmak içindi. Nerede insan eli değmişse bu harikalık yavaş yavaş yok oluyor, ilçeye yakışmayacak bir hal alıyor.

İlçeye girdinizde tek bir mecburiyet sokağına mahkûm olursunuz. Alternatif yok. Araçlar kenar köşelerde dağınık düzende park edilmiş, hareket halindekiler ile yayalar aynı güzergâhı kullanıyor, bazen yaya araçlara, bazen de araçlar yayalara yol vermek zorunda kalıyor. Anlayacağınız tam bir karmaşa… Yüksek bir yerden çarşının içine baktığınızda insandan çok araçları görürsünüz.

 Tuvalet ihtiyacınızı gidermeden gelmeyin. Gerçi tuvalet ihtiyacı gidereceğiniz bir yer var ama turistik beldeye yakışır mı bilmem. Giderinin nereye verildiği de ayrı bir muamma…

HİZMETE ADAY ARKADAŞLARIN DİKKATİNE

Bu öneriler gündeminiz de var mı?

 1. İlçemizde yapılması hedeflenmiş olan Yüksek Okul yapımına hız verilmesi,
 2. Komşu ilçe belediyeleri ile işbirliği yapılarak trafik sorunlarının birlikte giderilmesi. Ardeşen ve Pazar da minibüs yolcu indirme bindirme duraklarının kalıcı ve yöre halkının faydalanabileceği hizmete dönüştürülmesi,
 3. Bölge ve komşu belediyeleri ile anlaşarak, işbirliği yapılarak çöp arıtma tesisinin kurulması,
 4. Ayder şenliklerine ek olarak Tardere ve bölge yayla şenliklerinin faaliyete geçirilmesi,
 5. Özel mülkiyetlerin bazılarını kamulaştırmak suretiyle; ilçe-Ayder,ilçe-Pazar,ilçe Topluca ve ilçe Konaklar mahallesi yönünde genişleyerek kenarlarında ilçeye lazım olan sosyal yaşam alanları, hizmet ünitelerinin yapılması.( her türlü spor üniteleri ve çocuk oyun alanları v.s)
 6. Doğal yapıya zarar verecek her türlü iş, eylem ve çalışmalara karşı mücadele edilmesi (HES,baraj.vs.) Balık av yasağına uyulması,
 7. Tarım müdürlüğü öncülüğünde ilçe düzeyinde organik tarıma geçilmesi, her türlü hayvan yetiştirilmesi ve barınmasının teşvik edilmesi,
 8. Çay Ekicileri Kooperatifi marketinin ortakların hizmetine sunulması,
 9. “Çamlıhemşin’e Hizmet” başlığı ile daha önceden paylaştığım önerilerin dikkate alınması.

İlçede yapılması gereken daha çok hizmet konuları vardır. Bunları öncelik sırasına göre sıralayıp havuzda toplamak ve acili yetine göre gündeme almak gerekir. Birde bunları yapmak için hizmete aday olanları iyi analız etmek lazım.

Sokakta, duvar ortalarında ve dükkânların yanlarında adayların güzel çekilmiş, kravatlı ve takım elbiseli fotoğraflarını, afişlerini görürsünüz. Ben tanırım bunların birçoğunun boynu kravatı ilk defa görüyor. Hani kravata ve şık giyinmeye karşı değilim de..Anlamadığım biz bu adayların içinde kim daha yakışıklı, kim daha kılık kıyafeti düzgün ve kim daha ağzı laf yapanı mı seçeceğiz? Manken mi seçiyoruz?

Muhtarlık ücreti yükseldi ya adaylar mantar gibi patladı. Önceki yıllarda muhtar seçecek kişi bulamazdık. Yine de aday olanları takdir ediyor ve kararlarından dolayı saygı duyuyorum. En azından hizmete taliptir. Ancak adayları iyi gözlemlemeliyiz. Aşağıdaki önerilerime dikkat etmeliyiz.

SEÇMENLERİN DİKKATİNE

 1. Adayların hizmete talip oldukları makam hakkında bilgileri var mı? Akademik kariyerleri, kültür ve tahsili bu işi yapmaya uygun mu? Bu işi yapabilir mi?
 2. Seçildiklerinde neyi, ne ile, ne zaman ve kiminle yapacaklarını sizinle paylaştılar mı?( plan, proje ve ekibi belli mi?)
 3. Onları iyi tanıyor musunuz? Mal varlığı beyanını sizinle paylaştılar mı? (Bir yere aday olanların bence resmi makamlardan önce bu beyanı seçmenleri ile paylaşması gerekir. Çünkü seni yöneten zenginleşiyorsa senden alıyor demektir.)
 4. Dürüst mü? ,güvenilir mi?( Bir kişiyi sevmek başka, ona güvenmek başkadır. Bir kişiyi sevmesen olur ancak güven esastır. Sizi temsil edecek olana güvenmek zorundasınız.)
 5. Toplumda sevilir, sayılır, üretken ve hizmeti olan biri mi? Çeşitli STÖ de ve kurumlarda görev almış ve topluma hizmeti ile katkı sunmuş mu? Sizi temsil edebilir mi?
 6. Hayatı boyunca iki satır bir şey okuyup toplum yararına kullanmış mıdır?

Aklıma gelmeyenleri de size bırakıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum