1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Hopa'dan Batum'a demiryolu şart!
Hopa'dan Batum'a demiryolu şart!

Hopa'dan Batum'a demiryolu şart!

40 kilometrelik Hopa-Batum Demiryolu'nun yapılması halinde, Türkiye'nin Kafkaslar'a ve Orta Asya'ya ulaşımda rekabet üstünlüğü kazanacağı belirtildi.

A+A-

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, 40 kilometrelik Hopa-Batum Demiryolu'nun yapılması halinde, Türkiye'nin Kafkaslar'a ve Orta Asya'ya ulaşımda çok önemli bir ulaşım avantajı ve rekabet üstünlüğü kazanacağını söyledi.
Konuyla ilgili konuşan Ulusoy, Hopa-Batum Demiryolu Projesi'nin gerçekleşmesi halinde Türkiye'nin uluslararası ulaşım koridorlarında büyük bir hamle yapmış olacağını vurguladı. Gürcistan'ın Batum ve Poti limanlarının Kafkaslar'a ve Orta Asya'ya uzanan demiryolu ağına bağlı olduğunu kaydeden Ulusoy, Türkiye'nin bu koridorda ancak karayolu taşımacılığıyla tutunabildiğini bildirdi.
40 kilometrelik Hopa-Batum Demiryolu Projesi'nin gerçekleşmesinin ciddi olarak ele alınması gerektiğini savunan Ulusoy, "Kafkaslar'a ve Orta Asya ülkelerine olan ihracatta bütün Türkiye'yi Hopa'ya bağlarız. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinin nakliyesinde de önemli bir rekabet üstünlüğü kazanmış oluruz. Gemiler Gürcistan'daki Batum ve Poti limanları yerine Hopa Limanı'nı tercih eder. İhracatını geliştirmeyi planlayan Türkiye'nin mutlaka ekonomik değeri yüksek olan bu projeyi hayata geçirmesi gereklidir" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum