1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Hukuk, ağır baskı altında
Hukuk, ağır baskı altında

Hukuk, ağır baskı altında

Savcı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edilmişti. Şemdinli hakimleri ise sürüldü. Hakimlere karşı cephede olan diğer savcı ise terfi ettirildi.

A+A-

ŞEMDİNLİ'DE BÜYÜK SÜRGÜN VE BİR TERFİ
Daha önce iddianamesini hazırlayan savcısı meslekten ihraç edilen Şemdinli davasının bu defa hakimleri sürüldü. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK), Şemdinli soruşturması kapsamında Yargıtay'ın verdiği karara uymayan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerini başka illere atadı. Daha önce Savcı Ferhat Sarıkaya'yı meslekten ihraç eden HSYK, bu defa Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya ve üye Eşref Aksu ile Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Özer'in görev yerini kararname ile değiştirdi. Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile Şemdinli davasının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya, Bakırköy Hakimliğine atandı.
Şemdinli davasının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına İlhan Kaya'nın yerine Boyabat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zekeriya Erdoğan atandı. 21 Ekim 2004'ten bu yana Boyabat'ta görev yapan Erdoğan 2004 öncesi Bodrum Hâkimi olarak görev yapıyordu. Davanın bundan sonraki duruşması 11 Temmuz'da yapılacak.


KARARI YARGITAY'A GÖTÜREN SAVCIYA İSE TERFİ

Şemdinli davasını Yargıtay'a götüren savcı Sezgin Kanmaz ise terfi bölgesi olan 1. bölgeye, Ankara'ya atandı. Kanmaz ayrıca, Rektör Yücel Aşkın'ın beraatını, mahkeme heyetinin reddini istemişti. Kanmaz, Aşkın davasının 51 klasörünü bir günde inceleyip mütalaasını açıklaması nedeniyle eleştirilmişti.

MUHALEFET ŞERHİ DE KURTARAMADI

Davanın son duruşmasında mahkeme heyeti Yargıtay'ın verdiği görevsizlik kararını bozmuştu. Şemdinli olayları ile ilgili yargılanan astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya, 'çete kurmak', 'bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak', 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldığında karar oy çokluğu ile çıkmıştı. Hakim Muharrem Ballı 39 yıl ceza getiren kararda “karşı oy” kullanmazken, son duruşmada Yargıtay'ın görevsizlik kararına uyulması gerektiği yönünde görüş belirtmişti. Karşı oyuna rağmen Muharrem Ballı da bu uygulamadan kurtulamadı. Ballı Ordu Hakimliğine atandı. Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Özer'in de Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na getirildiği öğrenildi.

YARGITAY KARARI NEDEN BOZDU?

Sanık avukatlarının Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayısta tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararın usul yönünden bozulmasını kararlaştırmıştı. Dava, 13 Haziran 2007 tarihinde yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmış, mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı 11 Temmuza ertelemişti. Karar üzerine sanıklar, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile üye hakimlerinin reddini talep etmişti.

SANIK AVUKATI GÜLŞEN: SİYASALLAŞMANIN SONU

Astsubayların avukatı Vedat Gülşen Yeni Şafak'a, hakimlerin atanmasını yorumlarken,”Yargıtay'ın görevsizlik kararına uymamazlık olmaz. Bunun yüzlerce örneği var. 5 tane Ceza Genel Kurul kararını son duruşmada sundum bu hakimlere ama hiç ilgilenmediler. 32 yıllık ceza avukatı olarak ben elimden geleni yaptım ama sadece Hakim Muharrem Ballı dinledi ve bana hak verdi. Görevsizlik istediyse de diğerlerine dinletemedi. Kendisi kurtuldu ama hukuki hatayı gideremedi. Yargıyı siyasalaştırmanın, kişiselleştirmenin sonu bu olur” dedi.

Yeni oluşan mahkeme heyetinin 11 Temmuz'da görevsizlik kararı vermesi beklediğini söyleyen Gülşen, Yargıtay'daki dava için örgütten defalarca kaçma girişiminde bulunan, sonunda İran tarafından yakalanıp Türkiye'ye teslim edilen Arif Kaçım adlı PKK'lının itiraflarını mahkemeye sunduklarını belirtti. Gülşen, “İtirafçı Kaçım '9 Kasım'daki patlama olayıyla ilgili benim kampıma genelge geldi' diyor. Olay için PKK'nın önceden genelge yayınladığını ifadesinde böylüyor. Maket üzerinde de bunları anlattım. Ama biz daha usül hükümlerini uygulayarak yargılamanın içine, davanın esasına giremedik. Delilleri tartışamadık. Delil denilen şeyler var mı, yok mu bunları tartışamadık”diye konuştu.

Dokunan yanıyor

Soruşturmayı yürüten Van Savcısı Ferhat Sarıkaya, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın da suçlanarak adının geçtiği iddianame nedeniyle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından meslekten ihraç edilmişti. Savcı'nın görevden alınmasından sonra devam eden yargılamada, saldırıyla ilgili sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş 39'ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak bu karar, Yargıtay, TSK mensuplarının terör örgütüyle ilişkilendirilmelerini “hayalden de öte” olarak yorumlamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.