1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. İFTAR ŞOV
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İFTAR ŞOV

A+A-

 

 

İslam’ın şartlarından biri olan orucun anlam ve amacını düşünecek olursak bu gün yapılanların tümü bir şovdan ibaret olduğu, büyük bir ekseriyetin bu farzın yerine getirmesinde eksik kaldığı görülür.

Orucun amaçları;

  1. Yılda bir ay bile olsa mideyi disipline edip terbiye etmek,
  2. Aç olanların halinden anlamak,
  3. Sağlığımızı korumak,
  4. Sosyal paylaşım etkinliğini aktif kılmaktır.

Tabi daha başka amaç ve nitelikleri de vardır. Önemli olan ilk dördünü ele aldım. Oruç tutmak sadece yeme içme, cinsel ilişkilerden uzak kalmaktan öte başka şeyleri de içerir. Oruçluyken bile olsa kibirlenmede, kul hakkı yemekten, yalan söylemekten, iftira atmaktan, israf yapmaktan da kendini tutmak gerek. Oruç tutmak değil, kendini bu yasaklara karşı tutmaktır asıl olan…

Dini vecibeleri yerine getireceğim diye bir sürü gelenek, örf ve adetleri dini ibadet haline getirmek gibi bir uygulama maalesef bizim ülkemize hastır. Bu konuda bilgi sahibi olanlar, aydınlatması gerekenler de bilmem ki bir çıkar uğruna susuyor veya hatalı bilgi veriyor. Örneğin adam beş vakit farz namazı kılmıyor, vacip bile olmayan 20 rekâtlık nafile teravih namazını kaçırmıyor. Hasta iken oruç tutuyor. Günde üç kez bayılıyor orucunu bozmuyor ama biri sataştığında en ufak bir sabır gösteremeyip kalayı basıyor. Günlük hayatta buna benzer bir sürü örnekler vardır.

Bir de günümüzde oruç reklam aracı, statü kurtarma malzemesi halinde, sosyal medyada lüks şatafatlı sofralar sergilenmektedir. Yiyecek bir lokma ekmeği olmayana nispet edercesine lüks zengin sofraların sergilenmesi hangi dini uygulamalarda görülmüştür?

Nerede “komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışı? Veya oruç tutamayanların günde doyurması gereken fakır-fukara...?Üstelik bu lüks sofra atıkları ile nice aç doyurulma imkanı varken yapılan israflar.

Hani göze gelen, dişe dokunan güzel uygulamalar da yok değil. Örneğin belediye iftar çadırları, kurumların kendi personellerine verdikleri ortak iftar yemekleri ve bazı yerlerde uygulanan yer sofraları gibi..

İnsanların hatalı ve eksik uygulamaları üzerinden dini ibadetleri eleştirmek için fırsat kollayanlara bu imkânı vermemek lazım. Ramazan ayında fitre adı altında uygulanan sosyal paylaşımı önemsemek gerek. İlle iftar yemeği vermeniz gerekiyorsa öğrencilere, öğretmenlere, askerlere, emeklilere, sokaktaki kimsesiz fakır- fukaralara veriniz ki yerini bulsun.

Bu anlayış ve duygularla gelecek Ramazan Bayramını kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum