1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. İki kız kardeş 16 yıl sonra hastanede birbirlerine kavuştu
İki kız kardeş 16 yıl sonra hastanede birbirlerine kavuştu

İki kız kardeş 16 yıl sonra hastanede birbirlerine kavuştu

Rize’de zatürre enfeksiyonu üzerine farklı zamanlarda hastaneye başvuran iki kız kardeş 16 yıl aradan sonra birbirlerine kavuştu.

A+A-

Rize’nin Ambarlık köyünde yaşayan 87 yaşındaki Nurhane Türüt ile aynı köyde yaşayan 82 yaşındaki Havva Türüt yıllar sonra tedavi amacıyla başvurdukları Rize Devlet Hastanesinde hasret giderme imkânı buldu.

hast1-023.jpg

Nefes darlığı şikâyetiyle 3 gün önce Rize Devlet Hastanesi acil servisine başvuran 87 yaşındaki Nurhane Türüt’ün yapılan tetkikleri sonrasında takibi için göğüs hastalıkları servisine yatışı yapıldı. Bir gün sonra ise 82 yaşındaki Havva Türüt kardeşi aynı şikâyetler ile servise yattığını gören yakınları, kız kardeşlerin aynı odada tedavi görmeleri için hastane idaresinden destek istedi.

hast2-015.jpg

Aynı köyde yaşamalarına rağmen iki hastanın da yürüyemez durumda olması ve ikamet ettikleri haneye araçla ulaşımın mümkün olmadığı öğrenilen iki kız kardeşin tedavisi ve takibi aynı odaya alınarak yıllar sonra birbirlerine kavuşmaları ve özlem gidermeleri sağlandı.

hast3-013.jpg

Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Şaban Ergene, yaptığı açıklamada, “İki hastamız da aynı köyde yaşıyor. Mesafe olarak yaklaşık yarım saat olan bir yerde. Yaşlılığa bağlı kemik erimesi, hareketsizlik ve immobilizasyon gibi nedenlerle hastalarımız 16 yıldır görüntülü görüşme haricinde görüşememişler. Akciğer zatürre enfeksiyonu geçirmesi sonrası farklı günlerde acil servisten göğüs hastalıkları servisine yatmaları sonucunda bu şekilde iki annemiz kaderin de vesilesi ile 16 yıl üzerine aynı serviste birbirlerine kavuştular.” dedi.

Ergene, “Şu an sağlık durumları gayet iyi durumda. Aynı zamanda birbirlerini gördükleri için de mutlu ve sevinçliler. Bizler de idareciler olarak hastalarımızı böyle ziyaret ederek hal hatırlarını sorup onların mutluluğuna sevinçlerine şahit olduk. 16 yıl üzerine birbirine göremeyen iki güzel kardeşlerin hastalık sürecinde hastane ortamında karşılaşmaları bizleri de mutlu etmiştir. İnşallah sağlıklı bir şekilde taburcu olmalarını da göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Nurhane Türüt’ün kızı Ümmihan Türüt, “Annemi solunum sıkıntısıyla acile getirdik. Annem çok şükür yoğun bakımdan çıkıp servise yatınca burada kavuştular. Teyzem de dâhiliyede yatıyormuş burada öğrendik daha sonra başhekim beyden rica ettik 16 yıldan sonra ikisi birbirini görsün diye aynı odaya aldık.” dedi.

Teyzesinin evinin önü patika yol olduğundan dolayı ulaşım zor olduğu için birbirlerini göremediklerini belirten Ümmihan Türüt, “Hem annemin hem de teyzemin dizlerinde sorun olduğu için yürüyemiyorlardı. 16 yıl birbirlerini göremeyip burada kavuştular. Çok mutlu oldular o akşama şahit olmak çok önemliydi biz hepimiz sevinçten ağladık. Allah razı olsun doktorlarımızdan hem aynı odaya alıp 16 yıl sonra birbirlerini görmelerine vesile oldular hem de çok iyi bakıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız