1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. İkizdere'de HES'e pankartlı tepki!
İkizdere'de HES'e pankartlı tepki!

İkizdere'de HES'e pankartlı tepki!

Rize'nin İkizdere ilçesinde yapımı düşünülen Hidro Elektrik Santrallerine tepki gösteren yöre halkı dere üzerinde pankart astı!

A+A-

İsmet KÖSOĞLU - İkizdere Vadisinde kurulması düşünülen Hidro Elektrik Santralleri için vaat edilen can suyunun dereye bırakılmayacağını söyleyen vatandaşlar tepki göstermeye başladı.
İkizdere deresi üzerinde yapılması planlanan Cevizlik HES için daha önce çevre sağlığı için mecburi olan yüzde 20 can suyu bırakılacak yaptırımının unutulduğu belirtildi.
Dere suyunun kurutulacağı için tepkili olduklarını söyleyen Sivil Toplum Kuruluşlarından İkizdere Doğa Derneği Başkanı Yılmaz Coşkun “Burada bir doğa katliamı olacak ve biz göz yummayacağız. Deremizin kurutulmasını istemiyoruz. Daha önce yüzde 20 oranında can suyunu dereye bırakacağız diyenlerden bugün çok az miktarda suyun bırakacaklarını öğreniyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Bütün demokratik haklarımızı sonuna kadar arayacağız ve kullanacağız. Can suyu dere suyunun yüzde 20’si oranında olmalı. Ama yapıcı firmanın çok az bir su bırakacağını öğrendik. Ayrıca santralden aşağıdaki küçük derelerin sularını sanki kendileri bırakmış gibi gösteriyor. Şimşirli, Ayvalık, Cevizlik, Güneyce derelerinin sularını biz bıraktık diyemezler onlar santralden aşağıdaki kısımlardan akan küçük derelerdir. Böyle aldatmacalara karşı tepkimizi ilk olarak Şimşirli Köyüne Şimşirli Derneğinin “Derelerimizi kurutmayın, Huzurumuzu kaçırtmayın” pankartını açarak gösterdik. Bütün duyarlı vatandaşlar dere suyunu yaklaşık 20 km.lik bir yerde tamamen kurutan bu HES’lerin yapımına karşıdır. Demokratik tepkilerimizi göstermeye devam edeceğiz. Bu cennet vadinin bozulmasını istemiyoruz’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum