1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. İNSANLARI SEVİNDİRMEK
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLARI SEVİNDİRMEK

A+A-

Bu asırda geçmişe göre insanları sevindirmek çok daha kıymet taşımaktadır. Bunun başlıca nedeniyse her geçen güne göre yozlaşan ve zayıflayan insanı duygu ve dayanışmaların azalmasıdır.

Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki “Allah indinde en kıymetli amel, müminin borcunu ödemek veya sıkıntısını gidermek suretiyle onu sevindirmektir.” (Teberani, beyheki ebu-ş şeyh)

Bu konudaki Hadis-i şerifleri çoğaltarak sıralıyorum.

“En faziletli amel, bir müminin ayıbını örtmek, karnını doyurmak veya bir ihtiyacını karşılamak suretiyle onu sevindirmektir.” (İsfehani)

“Farzlardan sonra en kıymetli amel, bir mümini sevindirmektir.” (Taberani)

“Bir mümini sevindiren, beni sevindirmiş olur. Beni sevindiren de, Allah indinde bir ahid almış olur. Allahtan ahid alana da, ateş asla dokunmaz.” (Ebu-ş-şeyh)

“Din kardeşini sevindirmek kadar, Allah katında kıymetli bir şey yoktur.” (İ.Neccar)

“Her şeyin bir anahtarı vardır, Cennetin anahtarı da yoksulları sevmektir.” (İbni Lal)

“Bir Müslüman’ı sevindiren, kabrimde beni sevindirmiş olur. Beni sevindireni de Allahü Teala kıyamette sevindirir.”(İ.Neccar)

“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir; onu üzmez, onu sıkıntıda bırakmaz. Kardeşinin sıkıntısını giderenin, Allahü Teala kıyamet sıkıntısını giderir.”(Nesai)

“Cennetteki sevinç sarayına, ancak çocukları sevindirenler girer.” (İ.Adiy, İ.Neccar)

“Bir kimse, mümin kardeşini sevindirince, bir melek, bu kimseye hep dua eder. Ölüp kabre konunca, yanına gelip, (Beni tanıyor musun?) der. Ölü, (Hayır) deyince, (Ben, bir Müslüman’a verdiğin sevincim. Bugün seni sevindirmek için geldim. Kabirde yanındayım, kıyamette de, sana şefaat edip cennetteki makamını göstereceğim) der.”(Ebi-d-dünya)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum