1. YAZARLAR

  2. D. Ali TAŞÇI

  3. İsmail olunmadan kurban olunmaz
D. Ali TAŞÇI

D. Ali TAŞÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

İsmail olunmadan kurban olunmaz

A+A-

Can yurdundaki İsmail’i kurban etmeden, elinde bıçak nereye gidiyorsun? Bıçak altında İsmail teslimiyeti göstermeden can taşıdığını mı iddia ediyorsun? Sen bilirsin, İsmail de sensin, İbrahim de; bıçak da sensin, koç da.
Kurban olmak! Yaratana elsiz ayaksız yürümek. O’nunla kelimesiz konuşmak.
Kurban olmak, ölmek demek değildir; bilakis, ölümü, hayata dönüştürmektir. Var olmaktır; var olmanın nabzını nefes nefes tutmaktır.
Can vermekten daha zor belki de arzularını kurban etmektir. Şehvetle kuşatılmış bir bedende, arzularını kurban etmek ne kadar zordur!
Zihin yurdunda dünyayı kurban etmeden kesilecek olan her koç, yarın kanının hakkını alırsa şaşmamak gerekir. Hasedini, kinini, nefretini kurban etmeden, İbrahimi davranışa kalkışırsan, bıçağın, önce kendi kelleni keser.
Can yurdunda koç pazarlığı yapılmaz. Koç pazarında da can nağmelerine rastlanmaz.
Sen kurbanını arıyorsan, koç pazarına değil, can pazarına git. Can Pazarı nedir, bilir misin? Teslimiyettir.
Ey İsmail! Seni “İsmail” yapan teslimiyetindir. Ey İbrahim! Seni “İbrahim” yapan teslimiyetindir.
İbrahim olunmadan baba olunmaz, İsmail olunmadan da evlat.
Ey evladından şikâyet eden, sen İbrahim olamamışsın, ey babasından şikayet eden, sen de İsmail olamamışsın!
İbrahimi rüyalarda dostluklar çağıldar, İsmaili teslimiyette de canlar kanatlanır ve sonsuza uçar. Yoksa sen, canını hiç uçurmadın mı sevgili diyarına? Yoksa sen, o kokuyu hiç tatmadın mı?
Beş duyunun hapishanesinde putperest yetişir; İbrahim olup putları devirmedin mi? İçindeki putları devirmeyenin kurbanı kimedir?
Kurban arınmadır, saflaşmadır; sen kurban keserek arınamıyorsan, içindeki şirk putunu kır.
Ey insan! İnsansın sen, yani kurbansın. İlahlığa kalkışıp da kurban olmadığını söyleme. Bugün sevgiliye kurban olmayanlar, yarın nelere kurban olacaklardır, gördükleri zaman çok şaşıracaklardır.
Bir bayram daha geldi, hoş geldi. Ruh bıçağını, nefsinse çal ve insan ol, yani kurban! Kurban olunmadan insan olunmaz, insan olmadan da kurban.
Okuyucularımın ve bütün müminlerin Kurban Bayramı’nı kutluyorum Nice bayramlara!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum