1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. İşte Büyükanıt'a giden mektup
İşte Büyükanıt'a giden mektup

İşte Büyükanıt'a giden mektup

Emekli Paşalar, Genelkurmay Başkanı'na "Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale et" mektubu göndermişti. İşte birebir o mektup.

A+A-

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a gönderilmek üzere hazırlanan ve emekli generaller ile emekli subayların imzasına açılan, Emekli Subay ve Manisa Eki Milletvekili Tevfik Diker’ in de imzaladığı mektubun tam metni:
İŞTE O MEKTUP
SAYIN; YAŞAR BÜYÜKANIT
ORGENERAL
GENEL KURMAY BAŞKANI
Mayıs 2007’ de Türkiye Cumhuriyeti’ nin 11’ nci Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişinin cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilke ve devrimlerini ve cumhuriyetin kuruluş gerekçelerini samimi olarak içine sindirmiş birisinin olması Türkiye Cumhuriyeti’ nin bekası için son derece önemlidir.
Seçilecek cumhurbaşkanının devletin lâik yapısıyla sorunu olmamalıdır. Devletin lâik yapısına ters tutum ve davranışlarından dolayı bağımsız yüce mahkemelerce hakkında hüküm verilmiş ve hapse mahkum olmuş kişilerin sonradan çıkarılan aflardan faydalanması söz konusu olsa bile siyasi etik değerler açısından cumhurbaşkanlığına seçilmesi sakıncalıdır.
22’ nci Dönem TBMM’ deki mevcut siyasi dağılım 3 Kasım 2002 şartlarında oluşan Türkiye konjonktürünün ürünü olup, 2007 Türkiye’si siyasi eğilimlerini yansıtmamaktadır. 2002’ den cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak yıl olan 2007’ ye kadar geçen 5 yıl gibi uzun bir sürede ülkemizde sosyal, siyasal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere her alanda büyük değişiklikler olmuştur ve olacaktır. Bu değişiklikler vatandaşın siyasi kanaatini iktidar partisi AKP aleyhine değiştirmiştir. Nitekim yapılan kamuoyu anketlerinde bu durum açık seçik görülmektedir. Türkiye’ de eskiyi temsil eden milli iradeye dayalı olarak uzlaşmasız yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçimi hukuki olabilir ama gerçek temsili demokrasiye ve güncelliğe aykırı olur. Bu da sadece gerginlik yaratır. Bundan ülke fayda değil zarar görür.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ na göre cumhurbaşkanı aynı zamanda “ Başkomutan” dır. Anayasa başta olmak üzere 211 Sayılı İç Hizmet Kanunu’ nun 35’ nci Maddesi ve ATATÜRK’ ün Türk Ordusu’ na verdiği direktif, Genel Kurmay Başkanı olarak zatı âlinize bu konuda TSK adına ilgili taraflara ve yetkililere 11’ nci Cumhurbaşkanının seçimiyle ilgili düşünce ve önerilerinizi ifade etmek konusunda yasal sorumluluk yüklemektedir.
Nitekim 10’ ncu Cumhurbaşkanı seçimi öncesi zamanın Genel Kurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anayasa’ dan kaynaklanan yetkisini kullanarak TSK:lerinin görüşünü kamuoyuna ve zamanın Başbakanı Bülent Ecevit’e bildirmiştir.
11’ nci Cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağı bir dönemde zatı âlinizin Genel Kurmay Başkanı olmasını yüce milletimiz ve devletimiz için çok büyük bir şans olarak değerlendiriyoruz.
Genel Kurmay Başkanlığınız döneminde Çankaya’ da anti lâik bir kişinin oturuyor olmasını ve böyle bir talihsizliğin tarihte yer almasını içinize sindiremeyeceğinizi olan inancımız sonsuzdur.Aşağıda imzaları olan bizler bütün bu olumsuzlukların ortadan kalkması için Şubat – Mart- Nisan 2007 aylarında bir erken milletvekili genel seçimi yapılmasını bu mümkün olmuyorsa TBMM’ nde özellikle Ana Muhalefet Partisi CHP başta olmak üzere temsil edilen diğer siyasi partilerle yapılacak bir uzlaşmayla cumhurbaşkanı seçilmesinin sağlanması hususunda gerekli adımları atmanızı ve sonuç almanızı umuyoruz. Zatı âlinize ve şahsınızda TSK’ lerine başarılar diliyoruz.
Saygılarımızla. (Kaynak: Aktifhaber.com)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.