1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. İşte CHP Farkı-2
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte CHP Farkı-2

A+A-

 

Parlamento çözüm üretme yeridir. Söz konusu çözüm olunca kimin, hangi siyasi akım ve partinin buna yanaşıp sorumluluk aldığı, almak istediğine bakmak gerek.

Bir Siyasi partinin rakiplerinin hata ve yanlışlarından nemalanmak, kendine çıkarımlar elde etmek, sadece eleştiri odaklı siyaset yapıp sorumluluk almayarak değil, elini hatta yüreğini ve tüm bedenini taşın altına koyarak çözüme katkı yapmak zorunda olması gerek.

Bu açıdan baktığımızda 7 Haziran seçimlerinden 1 Kasım seçimlerine gelinen süreçte CHP nin duruşu, ülke, vatan ve halk lehine aldığı olumlu tavır diğer partilerden farkını ortaya koymuştur. Sergilediği performansla iktidara en hazır ve yakın bir parti olduğunu kanıtlamıştır.

TBMM ne 7 Haziranda %10 barajdan ötürü sadece 4 parti girebilmiş, bunun biri dayatmacı diğerleri ise “karışmazcı” olarak sorumluluk almaktan kaçınmışlardır. Sadece CHP önce ülke, önce vatan diyerek koalisyon kurmak, hükümete girmek için çaba göstermiştir. CHP dışındaki partilerin seçmene ne diyerek 1 Kasımda oy isteyeceklerini, Her türlü koalisyona yanaşmayıp hükümet kurdurmayanlara, ülkeyi yeniden seçim ve bugünkü ortama sürükleyenlere vatandaş hangi gerekçe ile oy vereceğini doğrusu çok merak ediyorum.

Gelinen bu noktada bir kez daha görülmüştür ki CHP en büyük  misyonu T.C. yaşadıkça bitmeyecektir. Devleti kuran, çok partili siyasi hayata geçip demokrasiyi geliştiren vizyonuna, bu gün huzursuzluk ortamından kurtarmayı da ekleyecektir.

CHP İktidarında Nelerin Olmasını İsterim?

  1. YSK kararları ve uygulamaları şeffaf ve yargı denetimine açık olmalı.
  2. Daha ileri demokratik uygulamalar hayata geçirilmeli; mahkûm ve askerlerinde oy kullanabilmeleri sağlanmalı. SPY yeniden düzenlenerek toplumun her bireyi ve kesimine siyaset yapma olanağı tanınmalı. Siyasi partilerinde ve örgütlerde görev alabilmek için belli bir eğitim alma koşulu getirilmeli ya da üyeleri HİE den geçirilmeli.
  3. İfade ve düşünce özgürlüğü üstündeki baskılar kaldırılmalı.
  4. Yargı bağımsız, TRT tarafsız, seçim barajsız olmalı.
  5. Seçim hilelerine yönelik önleyici ve caydırıcı önlemler alınmalı. Elektronik seçim yapma gibi teknolojinin imkânlarından daha ileri düzeyde yararlanılmalı. Nispi seçim sistemi gibi seçmenin TBMM de her grup ve kesimin temsilini sağlayacak bir sisteme geçilmeli.
  6. Senatoyu yeniden uygulamaya koyup iki meclisli bir parlamento oluşturulmalı.

Ne Yapmalı?

1 Kasım seçimlerini almak için her grup, kesim, parti, gezi ve haziran hareketi ile sendika ve STÖ leri ile bir ittifak yapılmalı. Topluma mal olmuş, Cumhuriyet ve kazanımlarına bağlı kanaat önderi kişileri iktidar yürüyüşünde işbirliğine katmalı.  Bir nevi seçim öncesi bir koalisyonla herkesi ülkeyi yönetmeye ve kararlara ortak edilmelidir. Bir önceki seçimlerde aday olup oyunu yükseltmiş ancak 1 Kasım seçimlerine katılmayan başarılı milletvekili adaylarımızla birlikteliğimizi seçmen karşısında gösterilmeli. Gençler ve bayanlara daha çok yer verilmeli.

 

Lokal Olarak Ne Yapmalı?

Rize’de Atatürk heykeli ile ilgili yanlış uygulamalardan dönülmeli.

Geçim kaynağımız Çay ile ilgili sorunları ele alırken bu bitkinin tarihsel, ülkeye geliş ve tarıma kazandırılma süreci ve bu hizmeti yapanlar hakkında kapsamlı bilgileri  ( Zihni Derin, İsmet İnönü) hakkında bilgileri seçmenle paylaşılmalıdır.

Seçim kurulları ve görevlilerini çok iyi eğitip her türlü hile ve şikenin önüne geçilmelidir. Bölgemizin olmazsa olmaz lokal sorunları üzerinde durulmalı. Yeşil yol, HES ler, Yaylalar ile ilgili sorunları yerinde ve somut çözümler üretilmeli.

Bu dileklerimizin gerçekleşebilmesi için;

Gelin CHP ye oy verin. Oy ver ki Türkiye nefes alsın.

CHP Türkiye’nin kurucu partisidir, huzuru kazandıran parti de olacaktır.

Toplumsal barışı, siyasi uzlaşı sağlamak için,

Önce Türkiye, önce vatan demek için, huzura, barışa, kardeşliğe ve bunu sağlayacak CHP ye oy ver.

Planı, programı ve projesi ile bu gün iktidara en yakın parti CHP dir. 1 Kasım sonrasında da göreceksiniz ki CHP merkezli bir hükümet kurulacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum