1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. İşte Rize’deki adaylar
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte Rize’deki adaylar

A+A-

 

Sevgili okurlarım, geçtiğimiz hafta sonu, bir günlüğüne Trabzon’a gidip döndüm.

Trabzon’da; Rize’deki bazı Sivil Toplum Temsilcileriyle bir  araya geldik.. Tespitlerine güvendiğim bazı dostlarımla konuştum. Meslektaşlarımla bazı değerlendirmeler yaptım.

Rize’de, bin kişiyle  gizli olarak, yapılan, çok yönlü anket sonuçlarını de dosyama koydum.,

***

Geçtiğimiz Salı günüde Meclis kulislerinde sabahladık. Dört bakan ile ilgili, Meclis’te yapılan Yüce Divan”  oylamasını Meclis kulisinden takıp ettim.

Detaylarına girmiyorum, oylama sonucunu zaten biliyorsunuz. Egemen Bağış Yüce Divan’a gönderilme ihtimali vardı, son anda önlendi. İktidar 45 fire vermiş oldu.

Sonuçta; AKP, 276’nin altına düştü yorumları yapıldı.. Yazamasalar da, Meclisteki meslektaşlarımın ortak başlığı şöyleydi “İktidar, iktidarını kaybetti.”

Gece uzun, vakit çok olunca da sabaha kadar yaklaşan Milletvekili seçimlerini konuştuk.

***

 

Rize önemli bir il. İki tane Başbakan, bir tane de Cumhurbaşkanı  çıkaran il..(Mesut Yılmaz-Tayyip Erdoğan).Böylesine önemli bir ilde muhalefet  partisi olmak, ayakta durmak, iktidarla yarışmak gerçekten çok zordur.

CHP İl başkanı Mehmet Aslankaya’yı 30 yıldan beri tanırım. CHP, Rize’de zoru başarıyor. İki başbakan bir Cumhurbaşkanını çıkardığı ilde, Aslankaya, dimdik ayakta duruyor. CHP’nin bayrağını dalgalandırıyor. Hiç bir beklentisi olmadan örgütü ayakta tutmak, hep cebinden vermek, başkaları için fedakârlık yapmak gerçekten zordur. Aslankaya ve ekibini kutluyorum

İl başkanı Mehmet Aslankaya’nın bu kadar sevilmesi, ayakta kalması, istediği ortamda istediğini söyleyebilmesi, kafasına koyduğunu yapabilmesini de hep merak ederdim. Kendisi için istemiyor, hep başkası için uğraşıyor, CHP yönetimine de istediğini yaptırıyor. Bu özelliğine hep hayran kalmışım. Buna rağmen eleştirdiğim de olmuştur.

Aslankaya, Adam gibi adamdır. Kimsenin arkasından konuşmayan,  söyleyeceği bir şey varsa, yüzüne söyleyen, dostları için canını veren, eğilip bükülmeyen, vermesini bilen, tuttuğunu koparan, gerektiğinde lafı de esirgemeyen, partisi ve inandığı dostları için kendini feda eden güzel Karadenizlidir.

***

İnsanın yüzüne gülüp, dostluk üzerine mangalda kül bırakmayan,  gelecek uğruna herkesi yakıp-yıkan, belden aşağı vurmayı alışkanlık haline getiren, insanları birbirine düşüren, laf taşıyan, güler yüzlü sahtekârlara hiç benzemiyor.  Bu kişinin adını yazmayı bile gerek duymuyorum. Tanıyanlar tanıyor. Allah, onu bildiği gibi yapsın.

***

CHP, Rize’de AKP’yi ters köşe yatıracak güzel bir aday bulmuş. Önemli ve çok değerli birisi. Ben de tanıyorum. Şimdilik ismi gizli tutuluyor. CHP, bu kez Rize’den bir Milletvekili kesinlikle çıkaracak. AKP, bu ismi duyunca şok olacak. Bütün dengeler değişecek. Aslankaya’yı yürekten kutluyorum. Hiç bir zaman “ben” değil, “Önce CHP” diyor.

.CHP, Rize başta olmak üzere, Karadeniz ve Karadeniz dışındaki Karadenizlilere çok önem veriyor. Mehmet Bekaroğlu’nun partideki konumu ile Murat Karayalçın’ın İstanbul il başkanlığına atanması, Grup başkanvekillerinin Karadenizli olması, bu önemim göstergesidir. Ankara-İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde de Karadenizli adaylara yer verileceğini düşünüyorum.

*

AKP, Rize’den kimleri aday gösterecek? Mevcut Milletvekillerinden Hasan Karal’ın yeri sağlam ve banko. Hayati Yazıcı ile Nusret Bayraktar, üç döneme takıldılar.

Rize’den kimler aday gösterilir? Dahası herkes aday. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı, işadamı Halim Mete; Rize’den aday gösterilirse şaşırmayın.

Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Parlamentoya gelmek ister mi, bilmiyorum. Bu konuda bir demeci yok. Sadece bazı duyumlar var. Adaylıkları olursa Rize’den değil, başka büyük illerden olur diye düşünüyorum. Gelirse de Bakan olur. Fahri beyin devlet deneyimi, birikimine ihtiyaç vardır. Güzel ve üstün niteliklerini daha öncesinde yazdığım için tekrar etmeyeceğim.

Adalet Bakanlığı müsteşarı Kenan İpek, ya seçim döneminde Adalet Bakanı olacak, ya da milletvekili. Kendisine yakışır. Ortak dostlarımızın söyledikleri bu.

***

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile Genel Müdür Temel Kotil’in de adları geçiyor. Rize’den olmasa da büyük illerden Parlamentoya gelebilirler diye düşünüyorum.

Türk Hava Yolları’ndan açılmışken, sitemlerimi iletmeden edemeyeceğim. Geçtiğimiz Cumartesi günü sabah Ankara-Trabzon’a, akşamda Trabzon-Ankara’ya bilet almıştım. Gidiş-Dönüşe 250 TL ödeme yaptım.

Programın değişti, Cumartesi sabahı yerine, Cuma akşamına, Cumartesi akşamı da 21.30 yerine 17.45’e çevirdim. Fazladan 250 TL daha ödedim. Hanı kış sezonuydu, millet 50.TL’ye uçuruyorlardı. Tek kelime ile bu bir soygundur. Kış ortasında Ankara-Trabzon’a gidiş dönüş 500 TL. İnsaf neresinde?

***

AKP Rize eski il başkanı Hikmet Ayar, istifa ettiğine göre Söz verildi demektir. Aday gösterilebilir. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, istifaya hazırlandığı söyleniyor. İmdat bey aday olursa, en çok ben sevineceğim. Benim Favori adayım İmdat beydir. Birbirimizi çok severiz. Söz veriyorum, aday olursa haftada iki köşe yazı, ona yazacağım. Dört gözle adaylığını bekliyorum.

Av. Harun Mert. Rize Barosunun eski başkanı. AKP Rize kurucularından, RTE Üniversitesi Vakfı başkanı. Sevilen biri. Defosu yok. Laz bölgesi için iddialı aday.

Dursun Güneş (Pazar) Güler yüzün sermayesi.  Şaibesiz bir aile. MHP tabanından da oy alır. Ankara bürokrasisini biliyor, tanıyor. Güzel ve içten bir hemşerimiz.  Bana da bir tepsi ev yapımı baklava borcu var. Unutmuş değilim.

 Mümtaz Sinan. Ardeşen eski belediye başkanı. Dr. Hasan Velioğlu. Rize eski belediye başkanı Halil Bakırcı… Dr. Hasan Velioğlu’nu tanımıyorum. Sinan ile Bakırcı’nın, başkanlık dönemleri çok parlak olmadığını söyleyenler var. Taban bazında şansları olduklarını sanmıyorum. Tavanı bilemem. Sonuçta kararı, sayın Cumhurbaşkanı verecek.

Ardeşenli hemşerim, işadamı Metin Yenilmez ile Rize eski milletvekili Abdulkadir Kart, istemeleri halinde en güçlü iki aday olabilir. Her ikisinin saygınlığı takdire şayandır. Ticaretle uğraşmaları nedeniyle aday olmayabilirler. Duyumlarım bu yöndedir.

***

Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Hemşin ve Çamlıhemşin (Laz) bölgesinin 100 bin seçmeni bulunuyor. Bu bölgedeki aday çok önemli.

CHP, Rize başta olmak üzere Karadeniz dışındaki Karadenizlilere sahip çıkacak. Ankara-İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok ilde Karadenizli adaylar gösterileceğini tahmin ediyorum

225 bin seçmeni bulunan Rize’de; genelde 180–190 bin kişi oy kullanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rize, haklı olarak milliyetçilik yaparak, Sayın Erdoğan’a yüzde 80 oy verdi. Ancak milletvekili seçimlerinde herkes kendi partisine sahip çıkacak. MHP ve diğer partilerde haksızlık yapmayalım. Onlar da iddialı.

Sonuçta, AKP Laz bölgesinde, her partiden oy alacak, herkesi toparlayacak bir aday göstermez ise hiç şansı olmaz. CHP, birinci sıradaki aday kadar, Laz bölgesinde de önemli bir aday ile yola çıkmalı.

7 Haziran’da Rize’de 2-1 olur.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
24 Yorum