1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. İşte terörün acı gerçeği
İşte terörün acı gerçeği

İşte terörün acı gerçeği

"Devlet Aleyhine Suç İşleyen Teröristlerin Sosyo-Ekonomik özellikleri" başlıklı yüksek lisans tezi, teröre bulaşanların acı yüzünü ortaya koydu.

A+A-

Terör örgütlerine katılım nedenlerini tespit etmek ve örgüte katılıma iten sosyal ve ekonomik koşulları belirlemek için yapılan bilimsel çalışmada ilginç bulgular elde edildi.
Ankara üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Uğur Esentur’un "Devlet Aleyhine Suç İşleyen Teröristlerin Sosyo-Ekonomik özellikleri" başlıklı yüksek lisans tezinde, Adalet Bakanlığından alınan izinle Ankara Yenikent F Tipi Cezaevinde bulunan terör örgütü PKK üyesi 57, sol terör örgütü üyesi 37 ve sağ terör örgütü üyesi 16 tutuklu ve hükümlünün katıldığı anket çalışmasının verileri yer aldı.
Ankette yer alan "Ailenizle geçim sıkıntısı çektiniz mi?" sorusuna, 45 terör örgütü PKK üyesi ile 30 sol ve 1 sağ terör örgüt üyesi "evet" yanıtını verdi. Aynı soruyu terör örgütü PKK üyesi 10 kişi ile sol ve sağ terör örgüt üyesi birer kişinin de "kısmen" şeklinde cevapladı.
Terör örgütü PKK üyelerinden 49’u ile sol terör örgütü üyelerinden 16’sı, sağ terör örgüt üyelerinden 7’sinin ailesinin aylık gelirinin 500 YTL’nin altında olduğu araştırmada ortaya çıktı.

CEZAEVİNE GİRMEDEN ÖNCE ÇALIŞIYORLARDI

Terör örgütü PKK üyelerinden 38, sol terör örgütü üyesi 27, sağ terör örgüt üyesi 16 tutuklu ve hükümlünün cezaevine girmeden önce bir iş yerinde çalıştıkları, 46 terör örgütü üyesinin de bugünkü değerle 500 YTL üzerinde aylık gelir elde ettikleri belirlendi. Terör örgütü üyelerinden 1000 YTL üzeri aylık geliri bulunanların sayısının ise sadece 5 olduğu tespit edildi.

VAADLERİN BOŞ OLDUĞUNU CEZAEVİNDE ÖĞRENDİLER

Anket çalışmasında terör örgütü PKK üyelerinden 56’sının ailesinin anne-baba ve kardeş desteğiyle yaşamını sürdürdüğünü, 1’inin ailesinin ise akraba ve çevre desteği ile yaşamını devam ettirdiği ortaya çıktı. Sol terör örgüt üyesi tutuklu ve hükümlü 34 kişinin ailesini anne-baba ve kardeş desteği, 3’ünün ailesinin de akraba ve çevre desteği, sağ terör örgüt üyesi 16 kişinin ailesinin ise anne-baba ve kardeş desteği ile yaşamlarını sürdükleri ortaya çıktı. Terör örgütü üyeleri, "örgüte katılın ailenize biz bakacağız" vaatlerinin boş olduğunu ise cezaevinde öğrendiler.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİN EĞİTİM DURUMLARI

Cezaevindeki terör örgütü PKK üyesi 12’sinin cahil, 22’sinin ilkokul ve ortaokul, 23’ünün lise ve üniversite, sol terör örgütü üyelerinden 1’inin cahil, 14’ünün ilkokul ve ortaokul, 22’sinin lise ve üniversite, sağ terör örgüt üyesi 1 kişinin cahil, 4’ünün ilkokul ve ortaokul, 11’inin de lise ve üniversite mezunu olduğu belirlendi.

ÖRGÜTE KATILIM NEDENLERİ

Terör örgütü PKK üyesi 10, sol terör örgüt üyesi 8, sağ terör örgüt üyesi 15 kişi de rejim değiştirmek için örgütlere katıldıklarını ifade ederken, 39 terör örgütü PKK üyesi ile 28 sol terör örgüt üyesi sosyo-ekonomik eşitlik, 8 terör örgütü PKK üyesi ile 1 sol ve 1 sağ terör örgütü üyesi de daha iyi şartlar elde etmek için örgütlere girdiklerini ifade ettiler. çalışmada, 3 terör örgütü PKK, 3 sol terör örgüt üyesi ile 1 sağ terör örgüt üyesinin kardeşlerinin de terör örgütleri içinde yer aldığı ortaya çıktı.

HANGİ OLAYLARDAN PİŞMANLIK DUYDULAR

Terör örgütü üyelerinin en çok örgütlerindeki yozlaşmadan dolayı pişmanlık yaşadıklarını kaydettiler. Ankete katılan terör örgütü üyelerine hangi olaylardan pişmanlık duydukları yönünde yöneltilen soruya terör örgütü PKK üyelerinden 23’ü "örgütten kaçanların ve ailelerinin cezalandırılması", 15’i "amaca ulaşamamak", 19’u da "örgütteki yozlaşma" olarak yanıt verdi. Sol terör örgüt üyelerinden 6’sı "örgütten kaçanların ve ailelerin cezalandırılması", 31’i de "örgütteki yozlaşmadan" pişmanlık duyduklarını, sağ terör örgüt üyelerinden 1’i "örgütten kaçanların ve ailelerin cezalandırılması", 12’si "amaca ulaşamamak", 3’ü ise "örgütteki yozlaşmadan" pişmanlık duyduklarını ifade etti.

HİÇBİR ŞEY HOŞLARINA GİTMEDİ

"örgütteyken en çok ne hoşunuza gitti?" sorusuna ise terör örgütü PKK üyesi 32, sol terör örgüt üyesi 31 kişinin "hiçbir şey" cevabı verirken, "örgütte eşitlikçi bir ilişki mevcut mu?" sorusuna terör örgütü PKK üyesi 50 kişinin "zorlayıcı" değerlendirmesi yaptı.

ÖRGÜT ÜYELERİ NEDEN TESLİM OLMUYOR?

"örgüt üyeleri neden teslim olmuyor?" sorusuna terör örgütü PKK üyelerinden 38’i "örgütten çekindikleri için" cevabını verirken, 8’i "örgüte inandıkları için", 11’i de "devletten çekindikleri için" yönünde görüş belirttiler. Aynı soruya sol terör örgüt üyelerinden 29 kişi "örgüte inandıkları", 2’si "devletten çekindikleri", 6’sı da "örgütten çekindikleri için" cevabına karşın, sağ terör örgüt üyesi 16 kişi ise "örgüte inandıkları için" cevabını verdiler.

KARDEŞLERİ ÖRGÜTE GİRMEYİ İSTEMEDİLER

Terör örgütü PKK üyesi 47 kişi ile 26 sol ve 12 sağ terör örgüt üyesinin kardeşlerinin terör örgütlerine girmek istemediklerini ifade ettikleri belirtildi. Terör örgütü PKK üyesi 3 kişi ile 3 sol ve 4 sağ terör örgüt üyesinin ise "Kardeşimin terör örgütüne girmesine ben engel oldum" ifadesini kullanmaları dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.