1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. İstiklal Marşı'nı alaya aldılar!
İstiklal Marşı'nı alaya aldılar!

İstiklal Marşı'nı alaya aldılar!

Trabzon'da ÖSS deneme sınavı yapan bir dershanenin, istiklal Marşı ile ilgili sorduğu soru öğrencilerin tepkilerine neden oldu.

A+A-

Bir dershanenin Trabzon Şubesi tarafından, Akçaabat ilçesindeki lisede, ÖSS adaylarına yönelik yaptığı deneme sınavında İstikla Marşıyla ilgili soru tepkilere neden oldu.
Sınavda edebiyat bölümündeki bir soruda,
"Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme tanı
Sermayeye satılık her santimi, her gramı
Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı
Kim çok verirse ona sat bu cennet vatanı"
şeklinde İstiklal Marşı'nın değiştirilmiş alaycı üslupla yazılan haline yer verilerek, bunun hangi şiir türüne örnek olduğunun cevabı istendi.
Soruyu okuyan öğrencilerden bazıları İstiklal Marşı'na hakaret edildiğini belirterek sınavı terk ederken, diğer öğrenciler de sınavı hazırlayanlara tepki gösterdiler.
Dershanenin müdürü ise, sorunun yer aldığı sınav kitapçıklarının hata sonucu dağıtıldığını, kasıt olmadığını iddia etti.
Aynı şekilde bir soru da 2006 Şubat ayında Kayseri'de bir deneme sınavında kullanılmış, ilgililer hakkında, "İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı" gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
4 Yorum