Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

JEST

A+A-

Jestin sözlük anlamı;

  1. Herhangi bir şeyi açıklamak için genellikle el, kol veya baş ile yapılan içgüdüsel veya iradeli hareket,
  2. Genellikle yerinde yapılan ve beğenilen davranış tır.

“Kişi söylemi ile eylemi örtüşen davranışı ile değer alır, ölçülür”.

Jest kişiye güzellik, iyilik katar. Erdemli olan kişi jest yapar.

Jest yapmak demek kendine güvenmek demektir.

Jest yapan kişi kendine saygı duyduğundan herkese saygı duyar.

 Kendine önem verdiği için başkalarına da önem verir.

Jest yapan kişi doymuş demektir. Bütün egoları tatmin olmuş demektir. En ufak bir kompleks ve kaprisi kalmamıştır. Onun artık bir başkasından alacağı bir şey yok aksine vereceği çok şey vardır.

Jestin karşılığı olumsuz tavırdır. Surat asmak. İstemediğini karşısındaki mimik, duruş ve beden dili ile yansıtmak. Yüz ifadesinde belli etmek.

İnsan var ki jesti ile intikam alır. İnsan var ki üzüntüsü ile rakibini sevindiriri, adeta ödüllendirir.

CAMİ

Cami için “Allah’ın evi” tabirini kullanır dururuz. Bu tanım mecazen kullanılmadığında en büyük günahlardan olan şirk kapsamına girer. Çünkü Allah yer ve mekândan münezzehtir. O’na yer ve yön tayın edilmez. O hiçbir mekâna sığmaz. Ondan dolayıdır ki” yukarda Allah vardır” demekte yanlıştır.

Camiler ibadet yeri olduğu kadar Müslümanların haftalık bayramlaştıkları, görüşüp dertleştikleri ve sorunlarına çözüm aradıkları yerdir, olmalıdır.

Cemaatin içinden aç, hasta, küskü, kırgın, fukara var ve bunlar patron, işadamı, mutlu, zengin ile namaz kılıyor sorunlarına çözüm bulamıyorsa,

İşçinin âlin terinden, müşterinin hakkından, kalpazanlıktan ve diğer tüm günahları ile girip tövbe etmeden çıkıyorsa,

Bir namazda omuzları birbirine değenler birbirlerini tanımıyor, dertlerine ortak olamıyorlarsa yapılanlar niyedir?

Aslında cami kişisel gelişmenin, pişman olup tövbe etmenin yeridir, olmalıdır. İbadet evde de yapılır. Ama camilere koşup birbirimizi görelim, paylaşacaklarımızı paylaşalım diye. İnsan içinden pişmeli olgunlaşmalıdır.

Cuma günleri Müslümanların bayram günleridir.

MEKTUP

“Tüfek icat oldu mertlik bozuldu.” Karacaoğlan’ın meşhur sözünü hepimiz biliriz. Ondan esinlenerek bende;”internet icat oldu mertlik bozuldu.” Açılımı yapmak istiyorum. Gerçi internet çağdaş dünyanın en önemli buluşu, teknoloji harikasıdır. Atom gibi iyiye kullandığı gibi kötüye kullanıldığında insanlığa derin zararları dokunur.

Neydi o eski günler!

Bayram ve özel günlerde arkadaş, dost ve yakınlarımıza en güzel kartpostalları seçer arkasında notumuzu ekler gönderirdik. Uzaktaki dostlarımıza mektupla sevgi, ilgi ve meramımızı sayfalar dolusu cümlelerle iletirdik.

Şimdi öylemi?

Evet, internet çağında hayat kolaylaştı ama her şey sanal oldu. Samimiyet ve duygudan uzak ilişkiler ağı oluştu. İnterneti mesaj, oyun ve başka amaçlar için kullanır hale geldik. Birde yazıların içeriğine bir bakın. Kafası kırık, ortadan kopuk sözcükler, kısa harflerle kargacık burgacık yazılar ve düşük cümleler… Türkçemizi bile bozduk. Resmi dilimize dışarıdan bize ait olmayan sözcüklerle karmakarış ettik.

……

Son söz olarak, din adamlarımız bir jest yapsa, teknolojilerden yararlanıp cemaatini günün şartlarında faydalı bilgilerle donatıp eğitse ve buna katkı yapabilecek kardeşlerimizin ellerini taşın altına sokmalarını sağlasa, uzaktakilere de her ay birkaç tanesine anlamlı mektuplarla bilgi verse iyi olmaz mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.