1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Kaçak çaya operasyon!
Kaçak çaya operasyon!

Kaçak çaya operasyon!

Çaykur'a ait sahte ambalaj ve barkotlarla 7 depoda dolum yapan şebekenin liderinin de Rizeli ve Çaykur’un yetkili bayisi olduğu anlaşıldı

A+A-

İzmir'de tonlarca kaçak çay ele geçirildi
Rize'den getirdikleri kalitesiz çayı ağaç yapraklarıyla karıştırarak Çaykur ambalajı içerisinde 7 ilde anlaşmalı olduğu marketlere pazarlayan şebeke çökertildi.
ŞEYDA BURCU İKİZ(İZMİR) - İzmir'de, Rize'den getirdikleri kalitesiz çayı ağaç yapraklarıyla karıştırarak Çaykur ambalajı içerisinde 7 ilde anlaşmalı olduğu marketlere pazarlayan şebeke çökertildi. Şebeke liderinin Rizeli ve Çaykur'un yetkili bayisi olduğu belirlendi.
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından yaklaşık 3 aydır sürdürülen çalışma sonrası gerçekleştirilen operasyonda, Kaynaklar'daki Yıldız Mahallesi 306 numaralı eve baskın düzenlendi.
 
Evin deposunda, Çaykur ambalajına konulmuş ve Çaykur barkodu basılmış binlerce çay paketi ile çuvallar içerisinde ve açıkta paketlenmeye hazır tonlarca çay ele geçirildi. Çaykur paket ve barkodlarının İstanbul'da basılarak İzmir'e gönderildiği tespit edilirken, İstanbul'daki matbaaya da eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda, şebeke lideri olan ve Gıda Çarşısı'nda Çaykur'un yetkili bayisi olarak çalışan Rizeli M.Ö., yine Çaykur'un bayiliğini yaptıkları tespit edilen A.Y. ve B.Ç. ile bu şahıslarla birlikte çalıştıkları tespit edilen İ.G., L.T., A.A. ve T.A. adlı 7 kişi gözaltına alındı. Şebeke üyesi oldukları anlaşılan İ.L.Ü.'nün şu anda cezaevinde olduğu, Ö.G. isimli şahsın da yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.
 
Şebekenin İzmir'de 7 depoda paketleme yaptığı, Antalya'ya kadar 7 ilde anlaşmalı oldukları marketlere çayları düşük fiyata sattıkları belirlendi. Tonlarca çayın ele geçirildiği operasyonun, vatandaşların Çaykur Bölge Müdürlüğü'ne aldıkları çayların kalitesiz ve kötü olduğu yönünde şikayette bulunması üzerine yapılan çalışma sonrası gerçekleştirildiği belirtildi. Ayrıca baskın sırasında ele geçirilen çaylardan alınacak numunelerin Çaykur yetkililerine teslim edileceği ifade edildi.

Yapılan operasyonda depodaki çayları paketleme işinde çalışırken yakalanan ve ifadeleri alınan M.G. ve Y.S. isimli işçiler, yaptıkları işin yasa dışı olduğunu bilmediklerini, aynı çaydan içtiklerini söyledi. Diğer yandan baskın yapılan evin sahibi olan G.K. isimli şahıs ise, M.Ö.'nün Gıda Çarşısı'nda komşusu olduğunu, depoya ihtiyaç duyduğunu söylemesi üzerine yardım amacıyla evini kullanmasına izin verdiğini belirtti.
Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum