1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Kaçkarlarda buzullar eriyor
Kaçkarlarda buzullar eriyor

Kaçkarlarda buzullar eriyor

Kaçkar Dağcılık ve Rafting Spor Kulübü (KDRK) Başkanı Mehmet Emin Ayhan, Kaçkar Dağı'nda buzulların hızla eridiğini söyledi.

A+A-

GÖKTÜRK FIRAT
Küresel ısınmanın Türkiye'nin sayılı buzullarından olan Kaçkar Dağı buzullarını olumsuz etkilediğini ifade eden Ayhan, asırlardan beri var olan Kaçkar buzullarının bu yıl aşırı sıcak yüzünden erimeye başladığını belirtti. Mehmet Emin Ayhan, önceki yıllarda Kaçkar Dağları'nın yüksek kesimlerinde yılın her mevsimi kar bulunduğuna dikkat çekerek "Bu yıl çok kar yağmasına rağmen Kaçkar'ın yüksek kesimlerinde karlar eridi. Bu Kaçkarlar'da görülmeyen bir gelişme. Yüzyıllardır Kaçkar'da var olan buzullar erime noktasına geldi.

Kaçkar'da 3 bin 500 metredeki bilinen buzul çatlağı genellikle karla kaplı olurdu. Bu yıl çatlak üzerinde karların eridiğini ve çatlağın belirgin bir şekilde izlenebildiğini gördük. Aynı zamanda 3 bin 500 metredeki buzul çatlağında gözle görülür bir açılma tespit ettik. Buda buzulların hızla erimekte olduğunu gösteriyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız