1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kahveyle sigara içmeyin!
Kahveyle sigara içmeyin!

Kahveyle sigara içmeyin!

Uzmanlar sigara ile kahvenin birlikte kullanılmasının büyük tehlike taşıdığını ıspatladılar.

A+A-

Yeşilay Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş Uzmanların yaptığı ortak araştırmalarda, nikotinli maddelerin, kafein içeren kahve benzeri içeceklerle birlikte alınmasının bağımlılığı artırdığının kesinleştiğini belirtti. Başkonuş günlük yaşamda alışkanlık haline getirilen sigara türü nikotinli maddeler ile kafein içeren kahve benzeri maddelerin birlikte içilmesinin hem bağımlılığı artırdığı hem de zararını katladığı bildirildi.
Başkonuş Şubelerinde kurdukları araştırma komisyonuyla birlikte adeta zararlı maddeleri bunların zararlarını, yapılan araştırmaları mercek altına aldıklarına değindi Başkonuş bu araştırmalar sonucunda çok ilginç verilerin çıktığının altını çizdi.
Başkonuş, Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, nikotin, kafein ve uyarıcı özelliklere sahip amfetaminin etkilerinin karşılaştırıldığını söyledi. Başkonuş, uzmanların deney farelerine belirli bir süre nikotin verdiklerini, bu sırada hayvanlarda aktivite artışı görüldüğünü, daha sonra nikotin kesilerek yerine düşük dozda kafein verilmeye başlandığını belirtti. Nikotin alımı sırasında görülen aktivitelerin kafein alımıyla artarak sürdüğünün saptandığının kaydedildiğine değinen Başkonuş, deney hayvanlarının kafeini nikotin gibi algıladıklarını, iki maddenin birlikte verilmesiyle aktivite şiddetinin arttığını bunu da üniversiteli uzmanlar tarafından belgelendiğini vurguladı.
Araştırmada elde edilen bulguları değerlendiren Başkonuş, araştırmaların sigara türü içeceklerle birlikte kahve ve cola gibi kafein içeren maddelerin birlikte alınması halinde bağımlılık şiddetini artırdığını ve verdiği zararın katlandığını ortaya koyduğunu belirtti.

İKİSİNİ BİRDEN BIRAKIN
Sigara ve kahvenin birlikte alınmasının, ayrı ayrı alınmasına oranla daha çabuk ve şiddetli bir bağımlılığa neden olduğunu ifade eden Başkonuş, nikotin ile kafeinin vücutta benzer etkiler gösterdiğini ve bağımlılık yapıcı etkiler bakımından birbirlerinin yerine geçtiklerini kaydetti. Başkonuş, Uzmanların edindiği bu sonuç gösteriyor ki nikotin alımı bırakılarak kafeinli içeceklere devam edilirse dahi vücudun kafeini nikotin gibi algılamaya devam etmesi söz konusu dedi.
Sigarayı bırakanların kahve gibi kafeinli içecekleri de bırakması gerektiğinin araştırmada ortaya çıktığını vurgulayan Başkonuş, bu durumda, sigarayı bırakanlar, kahveyi de bırakmadığı sürece nikotin bağımlılığından kurtulmuş sayılmaz. Sigara ve kahveyi birlikte alanların, ayrı ayrı alanlara göre bırakmaları daha zor olabilir diye konuştu.
Başkonuş nikotin ve kafein alanların, bundan keyif de alacağını düşünmeleri halinde bağımlılığın daha kolaylaştığını kaydetti.
Çevre faktörlerine de dikkat çeken Başkonuş, kafein ve nikotini aynı ortamda içmeyi alışkanlık haline getirenlerin, bu ortama yeniden girdiklerinde içme eğilimlerinin arta bileceğine değindi. Sigara veya kafein içeren kahvenin dikkati geçici olarak artırması ve beyindeki haz sistemini uyarması nedeniyle bağımlılığa neden olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız