1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Kamer Genç, Meclis'e girmeyecek
Kamer Genç, Meclis'e girmeyecek

Kamer Genç, Meclis'e girmeyecek

Genç, ''AK Parti, 341 milletvekili aldı. Dolayısıyla millet, AK Parti'ye tek başına cumhurbaşkanı seçme çoğunluğunu vermedi'' dedi, MHP'yi uyardı:

A+A-

Kamer Genç, "MHP'nin cumhurbaşkanı seçimine destek vereceği" yönündeki açıklamaları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı seçiminde iktidar partisinin 367 toplantı yeter sayısını bulamadığını, bunun için de seçime gidildiğini anımsatan Genç, "AK Parti, seçim sonucunda 341 milletvekili aldı. Dolayısıyla millet, AK Parti'ye tek başına cumhurbaşkanı seçme çoğunluğunu vermedi" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin 367'ye ilişkin kararının gerekçesinde "Cumhurbaşkanı seçiminde, Meclis'te olabildiğince nitelikli bir uzlaşma sağlanması amaçlandığı açıktır" denildiğine dikkati çeken Kamer Genç, "Dolayısıyla MHP'nin, bir uzlaşmaya gitmeden Genel Kurul'a gireceğini açıklaması, Anayasa'nın, cumhurbaşkanında aranması gereken tarafsız bir kişi olması yönündeki amaçlara uygun bir cumhurbaşkanı seçimini engellemiştir" dedi.

"Bence MHP'nin, bu kararını yeniden gözden geçirmesi lazım" diyen Genç, "Başbakan Erdoğan'ın, 'Seçimden sonra uzlaşarak cumhurbaşkanı seçeceğiz' demesine rağmen MHP'nin bu yolda verdiği taviz, uzlaşma ortamını ortadan kaldırmıştır" diye konuştu.

Genç, "İktidar partisi 367'yi bulamazsa yeniden seçime gidilsin. 21 Ekim'de yapılacak referandumla birlikte yeni bir seçime de gidilebilir. Birden fazla seçime gitmek, rejimi güçlendirir. AK Parti'nin tek başına seçeceği bir cumhurbaşkanının Türkiye'nin geleceği için çok büyük sıkıntı yaratacağının herkes tarafından bilinmesi gerekir" dedi.

"MHP'nin çanak tutması rejimi sıkıntıya sokar"

Kamer Genç, AK Parti'li Zafer Üskül'ün Anayasa değişikliği önerisine ilişkin, "Anayasa'dan Kemalizmi çıkarmaya yönelik bir hareketi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin çağdaş niteliğini ortadan kaldıran, şeriat düzenine doğru götürmeye yönelik çalışma olarak görüyorum. Çok tehlikeli, rejimi bir nevi şeriat düzenine doğru götürmeye yönelik olarak AK Parti tarafından atılan adımlara MHP'nin de çanak tutması, rejimi ciddi sıkıntıya sokar" dedi.

Genç, "AK Parti'nin cumhurbaşkanını seçmesini değil, cumhurbaşkanının onlardan olmasını tehlikeli görüyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçiminde Genel Kurul'a girmeyeceğini bildiren Genç, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ise "AK Parti'nin oylarıyla cumhurbaşkanı seçilemeyeceğimi biliyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum