1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanserli hastalara mutlu haber
Kanserli hastalara mutlu haber

Kanserli hastalara mutlu haber

Maliye, kanser ilacı Neupogen'i Sağlık Bakanlığının isteği üzerine yeniden ödeme listesine aldı.

A+A-

Maliye Bakanlığı, geçen ay bedeli ödenecek ilaçlar listesinden çıkardığı kanser ilacı Neupogen'i Sağlık Bakanlığının isteği üzerine yeniden ödeme listesine aldı.
Maliye Bakanlığı 2006 Yılı Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği'nde yeni değişiklikler yaptı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan imzasıyla kamu kurum ve kuruluşlarına bir genelgeyle duyuruldu. Yapılan değişikliklerle yeni ruhsat ve satış izni almış ilaçlarla Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün 21 Eylül 2006 tarihli yazısı nedeniyle Neupogen isimli ilaç Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesine yeniden alındı. Kanser tedavisinde kullanılan Neupogen geçen 12 Eylül'de yapılan bir değişiklikle bedeli ödenen ilaçlara ilişkin listeden çıkarılmıştı. Buna 30 Ekim 2006'dan geçerli olmak üzere sonra Neupogen 30 Miu Flk, Neupogen 30 Miu 5, Neupogen 48 Miu FLK, Neupogen 48 Miu 5'in bedeli kamu tarafından ödenecek. Ayrıca Neupogen'le birlikte toplam 71 ilaç da ödeme listesine alındı.
ÇIKARILAN İLAÇLAR
Ayrıca, dokuz ilaç ise ödeme listesinden çıkarıldı. Çıkarılan ilaçlar şöyle:
"Buguseptıl 40 Ml Sol, Cloder %0.2 200 Ml Gargara, Cloder %0.2 30 Ml Oral Sprey, Hdcv Rabıes Pasteur 2.5 Iu/Ml 1 Ml 1 Flk, Motılıum 6 Supp, Serum Antırabıque 1.000 Iu, Stablon 12.5 Mg 30 Tb, Wın Rho Sd 250 Mcg, Wın-Rho Sdf 600 Iu 1 Flk"
DİĞER DÜZENLEMELER
Bu arada yapılan değişikliklerle grip aşıları için; 65 yaş ve üzerindeki kişilerle yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin durumlarını belgelendirmeleri halinde sağlık kurulu raporu aranmaksızın, astım dahil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, diabetes mellitus dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immünsupresif olan erişkin ve çocuklarla 6 ay–18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanların hastalıklarını belirten heyet raporuna istinaden, tüm hekimlerce reçete edildiğinde aşıların bedelleri kurumlarınca yılda bir defaya mahsus olmak üzere ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız