1. YAZARLAR

  2. Alihan TELATAR

  3. Kaptanın ustalığı
Alihan TELATAR

Alihan TELATAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaptanın ustalığı

A+A-

Çaykur Rizespor Bank Asya 1.Lig’e büyük umutlarla başladı. Ama işler kötü gitti. Önce ilk iki hedefi vardı. İlk yarı bittiğinde ilk iki takım arasına kalma şansı sürüyordu. Devre sonunda 29 puanı alan yeşil-mavililer zirvede yer alan takımların 4–5 puan gerisindeydi. Üstelik ikinci yarıda fikstür avantajına sahipti.
Ancak devre arasındaki gelişmeler, yanlış olan Suat Kaya tercihi ve genel kurul ile A.Ş.’nin sevk ve idaresiyle geçen ikinci yarı hem kaos hem de hayal kırıklığı ile sona erdi. Bir seninin emeği boşa gitti. Raşit Çetiner’in göreve gelmesi takıma küçük bir hareketlilik getirdi ama devamı gelmedi. Çünkü başarısızlık alışkanlık haline geldi. Çetiner takıma katkı sağlayamadığından başarılı da olamadı. Önce ilk iki ardından Play-Off umudu kaf dağının ardında kaldı.
Rizespor ilk yarıda 29 puan toplamıştı. Zaten bu aldığı puanlarla ligde kaldı. Eğer ikinci yarıda 25 puan alınabilseydi bugün yeşil-mavililer çok farklı bir yerde olurdu. Ancak fikstür avantajının olduğu ikinci yarıda 18 puan toplandı. Bank Asya 1. lig’den küme düşen Sakaryaspor bile ikinci yarıda 30 puan topladı. Rizespor’u ise ilk yarıda aldığı puanlar kurtardı.
Alınan ve alınamayan puanların hesabı yapılacak dersi çıkartılacak ancak asıl önemli olan bundan sonra neyin yapılıp neyin yapılamayacağı. Eğer Rizespor geride kalan sezon yapılan hatalardan yanlışlardan ders almazsa ‘Aynı tas, aynı hamam’ devam ederse işi çok ama çok zor. Çünkü yeşil-mavililerin en büyük sıkıntısı sevk ve idarede.
Rizeliler artık takımın başarılı olmasını bekliyor. Bu beklentilerde asla karşılıksız kalmamalı. Başarılı olamayan sıradan hale gelen bir takımın taraftarı ile birlikte her şeyi azalır. Tesislerden ve gelecek sezon açılacak olan yeni stattan elbette gurur duyuyoruz, ancak futbol takımının görüntüsü de ortada.
Futbol sonuç oyundur. Kazanan takım başarılı ve haklıdır. Sportif başarının olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.
Bundan böyle kimse Lafonten’den masal dinlemek istemiyor. Çünkü Rizespor’un heba edecek bir yılı daha yok. Hayal dünyasında yaşananlar hayal dünyasında kalır. Bundan böyle, vizyon, misyon ve proje üretilmelidir. Proje masasında para harcamak, zaman harcamak emek vermek gerekiyor. Bunları da sevk ve idareyi yapacak profesyonel işi bilenlerle gerçekleştirirsin. Eğer Rizespor’da bir devrim başlatmak isteniyorsa atılan adımlara çok dikkat etmek gerek. Rizespor’un borcu 13 trilyona indi. Bu elbette önemli ama borcu olmayan kulüp mü var. Bugüne kadar borç yüzünden kapanan kulüp yok. Profesyonel anlamda iyi bir yönetim gösterirsen hem borç yükünden kurtulursun hem de sportif başarıyı yakalarsın.
Futbol takımı işleyen bir makinedir. Şirketi, yöneticisi, futbolcusu, teknik adamı ve taraftarı bu makinenin işleyen parçalarıdır. Her parçanın görevi ayrıdır. Eğer bu parçaların birinde arıza varsa makine istenildiği gibi çalışmaz. Rizespor Futbol yatırımları Ticaret ve Sanayi A.Ş. makinenin hiçbir parçasında arıza bırakmamalıdır.
Başarıya inanacaksın galibiyete inanacaksın zafere inanacaksın seni ancak bu inanç başarıya galibiyete zafere ve yapmak istediklerine götürür.
Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız