1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Karadeniz günü tepkilerle geçti
Karadeniz günü tepkilerle geçti

Karadeniz günü tepkilerle geçti

"31 Ekim Dünya Karadeniz Günü" sebebiyle düzenlenen çeşitli etkinliklerde kirlilik tepkisi vardı.

A+A-

Giresun’da etkinlikler çerçevesinde hazırlanan bildiri denize karşı okunarak, kirlilik tehlikesi altında bulunan Karadeniz'den özür dilendi.
Samsun’da ise öğrenciler taşıdıkları pankartlarla Karadeniz'in kirlendiğini, balıkların neslinin yavaş yavaş bitmeye başladığı dile getirildi. Eylemde, "Karadeniz Tehlikede Biliyor Musunuz?", "Lüfer Bitti, Sıra Hamside", "Karadeniz Ölü Deniz Olmasın", "Biz de Karadeniz'de Balık Yemek İstiyoruz", "Temiz Karadeniz'de Biz de Yüzmek İstiyoruz" şeklinde yazan dövizlerle Karadeniz'deki kirliliğe dikkat çekildi. "31 Ekim Dünya Karadeniz Günü" sebebiyle Zonguldaklı çevreciler ise kirlilik konusunda vatandaşları ve yetkilileri uyardı. Zonguldak Çevre Koruma Derneği üyeleri, Dünya Karadeniz Günü nedeniyle şehir çöplüğünde kirlenmenin boyutu hakkında bilgi verirken, Vergi Dairesi'nin önünde açtıkları stantta vatandaşları dağıttıkları bildiriyle bilgilendirmeye çalıştı. Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Çetinkaya, yaptığı açıklamada, "Yarı kapalı bir deniz olan Karadeniz, Türkiye ve çevresinde bulunan diğer ülkelerce çöplük ve foseptik olarak kullanılmaktadır. Sahillerdeki çarpık, insana ve çevreye duyarsız yapılaşma, evsel ve endüstriyel lağım suları, tıbbi atıklar, çöpler ve bilinçsizce kullanılan tarım ilaç ve gübreleri yüzünden Karadeniz aşırı derecede kirlenmektedir. Hasta Karadeniz'in eski sağlığına, insanların da denize kavuşabilmesi için Tuna Nehri ve diğer akarsuların getirdiği kirliliğe, boğazlardan geçen ve Karadeniz'i petrol yolu yapan tankerlere, gemi yapım ve bakım tesislerinin oluşturduğu kirliliğe, sanayi atıklarına, kıyı kentlerinin döktüğü çöplere, faili meçhul olan varillere, doğayla uyumlu olmayan yatırımlara ve yerleşimlere 'dur' diyelim" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız