1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Karadeniz köylüsü mahküm edildi
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Karadeniz köylüsü mahküm edildi

A+A-

Sevgili Okurlarım,

Defalarca yazdım, çizdim. Karadeniz ve Karadenizliler üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Bölge temsilcileri de bunlara seyirci kalıyor. Bölgede ajanlar cirit atıyor, hassas bölgelerimizde karargâh kuruyorlar.

Tekrar ediyorum;

Hiçbir Karadenizli dağda terörist olmadı.

Karadenizliler her zaman devletine ve Atatürk Cumhuriyeti’ne gönülden bağlı kaldı.

Çocuklarını asker ocağına davul zurna ile gönderdi

Vatan toprağını korumak için cephede en önde koştu.

Bizi bölmeye çalışanlara asla izin vermedi, hiçbir açılımın peşinden koşmadı.

Okul yakmadı, devlete karşı gelmedi, ekmeğini yediği devletine ihanet etmedi…

Devletinin verdiği ile yetindi, eksiklerini kendisi tamamladı.

Vergisini ödedi, demokrasi içinde liderler yetiştirdi.

Bütün bunlara rağmen;

Tapu Kadastro çalışmaları adı altında; yüzlerce yıldır kullandıkları ve atalarından miras kalan yaylalarında bulunan tarihi ahşap evleri nedeniyle İşgalci konumuna düşürülen Karadeniz köylüleri 6’şar aya mahkûm edildiler. Ayrıca 5 yıl süreyle denetime tabi tutulacaklar.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Sal ve Pokut yaylalarında yaşayan 239 yaylacının; dedelerinden kalan evlerine ‘kaçak yapı yapmak ve kullanmak’ suçundan ceza kesilmesi, Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan tüm yaylacıları tedirgin etti.

Yine atalarından kalan ve yüzyıllar boyunca kollayıp, koruduğu arazileri ‘ormandır’ gerekçesi ile el konuldu.

Yetmedi, kendi arazisinde yakacak için bir iki ağaç kesen binlerce köylü; Orman İşletme Şefleri tarafından savcılığa sevk edildiler ve yargılanıyor. Buna rağmen, bölgede yapılan HES’ler nedeniyle ormanlar katlediliyor, binlerce ağaç kesiliyor, ama ses çıkaran, işlem yapan olmuyor. Anlayacağınız Karadeniz köylüsü çaresiz ve yalnız. Sahip çıkanı, hakkını arayanı yok.

Karadeniz bölgesinde görev yapan; valiler, belediye başkanları, milletvekilleri, bakanlar, bölge siyasetçileri, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları. Dahası Artvin, Rize-Trabzon, Giresun-Ordu ve Samsun Milletvekilleri,

Devlet Bakanlarımızdan Faruk Özak, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik,

Grup Başkan Vekillerimizden Suat Kılıç, Akif Hamzaçebi, Nurettin Canıklı,

Dahası bakanlar üstü güce sahip, büyük projelerin adamı Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu’na sesleniyorum: Köylülere sahip çıkın, hakkını arayın. Kendi yayla ve ormanları için kaç köylünün savcılığa verildiğini araştırın, bölgedeki devlet görevlilerinin keyfi tutumlarına bakın. Aksi halde, bu aziz köylüler sizi cezalandıracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
16 Yorum