1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Karadeniz'de hamsi 2 ay daha yok
Karadeniz'de hamsi 2 ay daha yok

Karadeniz'de hamsi 2 ay daha yok

Uzmanlar, hava sıcaklığı nedeniyle bu yıl hamsinin Karadeniz kıyılarına Kasım ayından sonra gelmesinin beklendiğini söylediler.

A+A-

Küresel ısınma Karadeniz'i de vurdu. Bu kış bölge sevdiğinden mahrum kalacak
Karadeniz'de üzerine türküler yakılan hamsiyi bölge halkı adeta dört gözle beklerken, uzmanlar küresel ısınma nedeni ile deniz suyu sıcaklığının giderek daha geç soğuduğunu belirterek, bu nedenle hamsinin Karadeniz kıyılarına giderek daha geç gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Bat, bu yıl hamsinin Karadeniz kıyılarına Kasım ayından sonra gelmesinin beklendiğini söyledi.

Hamsinin, Eylül'den sonra su sıcaklığının düşmesi ile Karadeniz'de Türkiye kıyılarına göç ettiğini anlatan Bat, sıcaklık ve iklimsel değişimlere bağlı olarak hamsi için genellikle Kasım ayında güney göçünün başladığını kaydetti. "Ancak son yıllarda Karadeniz'de su sıcaklığı düşüşünün gecikmesi ve eskiye göre ortalama su sıcaklığında meydana gelen artış, bu balıkların kıyılarımıza gelişini etkilemiştir" diyen Bat, 2004 ve 2005 yıllarında ortalama 350 bin tona yaklaşan hamsi miktarının geçen yıl 138 bine düştüğüne işaret etti.

Baş, bu yıl için Marmara kıyılarında balıkçılar tarafından palamut ve torik miktarının yeni sezonda "iyi" olarak bildirildiğini, Karadeniz'de su sıcaklığının önümüzdeki günlerde azalması ile birlikte bu balık miktarında artış olacağı beklentisi olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum