1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Karadenizliler olmadan asla
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Karadenizliler olmadan asla

A+A-

 

CHP, yeni yönetimi belirleyen olağan kurultayını, bu hafta sonu yapıyor. 2019 Genel seçimlerini iktidara taşıyacak kadrolar belirlenecek.(PM) 60 kişilik Parti Meclisi 600’ün üzerinde aday yarışacak. Sonuçta Genel başkan Kılıçdaroğlu’ rakipsiz bir aday olarak kurultaya gidiyor.

Bendeki izlenim şu: Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ülkenin geçtiği süreç nedeniyle, bu kurultayda aday olmayacağı, partinin birliği ve güçlenmesi için birlik ve beraberlik mesajı vereceği,İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, adaylığında ısrarcı olacağı yönünde.

Parti Meclisinde.

Bir hususu belirtmekte yarar var. Karadeniz’in ve Karadenizlinin eşit oranda yer almadığı hiçbir siyasi oluşumun başarılı olması mümkün değildir.

 Cumhuriyet dönemindeki tüm iktidar ve muhalefet partilerinde; Karadenizliler, o oluşumun çimentosu olmuşlardır. Bu kongrede de bu denge gözetilmeli ve PM’ de   Türkiye genelindeki Karadenizli seçmen oranında, isimlere yer verilmeli.

Genel başkan Kılıçdaroğlu, Karadeniz ve Karadenizlilere çok önem verdiğini en iyi bilenlerdenim. Bu kongrede de aynı hassasiyeti göstereceğini umuyorum.Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen,İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu,Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutar,Volkan Canalioğlu başta olmak üzere ,çok sayıdaki Karadenizlilere yer verilmeli.

Dahası CHP,  siyaset sahnesinde damgasını vuracak, yeni yenilikler getirecek yeni demokrasi şöleni estirecek bir kurultay idrak edecek..Böyle bir hassas dönemde, partinin kamuoyunda toplamaya başladığı itibarin gündeme getirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kılıçdaroğlu, rakipsiz aday.

CHP Kurultayları başka partilerin ”emir-komuta” kongrelerine benzemez. Demokrasi ve özgürlüğünün en çok olduğu adres CHP’dir. Siyaseti geçmişi geleceğe taşırken, yenilikçi olmanın zorluklarını giderecek kararlılık gösterir.

Genel başkan Kılıçdaroğlu, rakipsiz tek aday. Kamuoyunun ve partililerinin desteği arkasında. Genel Başkan risk alacak bir liste oluşturacak. Sonunda başarıda başarısızlıkta kendilerine ait olacak.

Bu kurultay, bu anlamda özel bir değer taşıyor ve partinin fırsat kapılarını cesaretle açmanın isabetini getiriyor. Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun temiz geçmişi, demokrasi anlayışı, lider özelliği, ilk seçildiği günden bugüne kadar gösterdiği üstün başarıları,(Bana göre başarılı olmuştur.) vatandaşların ona olan sevgisi CHP için büyük bir şanstır.

PM Üyelerinin milletvekillerinden çok, parti teşkilatının öne çıkmış ve ustalığı kanıtlanmış yöneticilerinden oluşacağı beklentisi yüksek. Çünkü etkin ve üretici muhalefet, ülkenin geçtiği bu süreç bakımından önem arz etmektedir.

Buna saha performanssını parlamenter düzleme taşımak ve yeni siyaset planlaması yaratmak diyoruz. İddialı ve başarılı bir Ana muhalefet partisinin siyaset planlamasında en önemli görevlerin başında( PM)Parti meclisi geliyor.

Denge ve uzlaşmanın adresi.

Siyasette temkin, günlük dilde kullandığımız anlamından çok farklıdır. Temkin sadece ölçülü olmak değildir. Hitabet, ciddiyet, bilgi donanımı, üslup, diploması gerektirir. Elbette ki nükteye yer vardır, ağırbaşlılık, tutarlık, güvenirlilik vazgeçilmez disiplin olarak tezahür eder.

Temkinin siyasetteki en telihkeli düşmanı ”kararsız ve tutarsız kudret” kullanmak hevesidir. Temkin, tedbirli, ihtiyatlı olmaktan farklıdır. Çünkü içeriğinde vakar ve iktidar terkibi vardır. Bütün mesele düşündürmektir, güven vermektir, bilgili, donanımlı olmaktır, üyeleri ile uyumlu çalışmaktır. Sözünün eri olmaktır, vatandaşa güven vermektir. Her görüşteki insanların ”İşte siyaset ve siyasetçi budur” demesidir.

Bu tarif özellikleriyle CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye tam uymaktadır.

Bu marifet manasıyla, TBMM başkanvekili Hamzaçebi etkileyici başarıları, üstün nitelikleri, siyaset üslubü, bilgisi, , donanımı ve ağırlığından fazla mütevazılığı açık sözlülüğü kıvrak zekâsı, ülkeye hizmet etmesindeki samimi gayretleri, az rastlanır örnek teşkil ediyor.

Evlat acısı.

18.Dönem Milletvekili(Anavatan) Mustafa Nazikoğlu,benim gibi Ardeşenlidir..Düşenin dostu,haksızlıkların karşısında dimdik duran,lafı esirgemeyen,mevsimine göre meyve vermeyen,adam gibi adamdır.

Biricik kızı Dr. Ayşegül Nazikoğlu'nu kaybetti."Allah evlat acısını kimseye yaşatmasın" diyoruz, fakat bütün acılar da insanoğlu içindir. Yine de Allah evlat acısını kimseye yaşatmasın.

Ankara Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze törenine katıldık. Kimler yoktu ki.Anavatan Partisi'nin tüm kadrosu başta olmak üzere;Rizeliler akın ettiler.

Bütün sevenleri oradaydı. Eski bakanlardan Ülkü Güney'den Fahrettin Kurt'a,Yaşar Okuyan'dan Eyüp Aşık'a,Yaşar Eryılmaz'dan Mehmet Çevik'e,Zeki Çakan'dan diğerlerine.

Çok değerli büyüğüm Mustafa  Nazikoğlu ve ailesine başsağlığı, genç yaşta hayata veda eden Dr. Ayşe Nazikoğlu'na rahmet diliyorum. Tekrar başsağlığı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız