1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Kazakları kim kışkırttı?
Kazakları kim kışkırttı?

Kazakları kim kışkırttı?

Kazakistan'ın Tebriz bölgesindeki Kazak-Türk işçiler arasında çıkan kavgayla ilgili ilginç iddialar ortaya atıldı.

A+A-

Kazakistan'ın Tebriz bölgesindeki Türk Enka Şirketi'nin şantiyesinde Kazak-Türk işçiler arasında çıkan kavgayla ilgili ilginç iddialar ortaya atılarak, Kazaklar'ın Türk işçilere karşı PKK'lılar tarafından kışkırtıldığı dile getirildi.
Daha önce Tengiz'de çalıştığını ve Enka'da çalışan Türk işçilerin çoğunu kendisi tarafından bu bölgeye götürüldüğünü dile getiren Samsunlu formen Mehmet Uçar, kavganın basit bir yemek sırası yüzünden çıkmadığını, Kazaklar'ın Türk işçilere PKK'lılar tarafından kışkırtıldığını ileri sürdü. Kavga sonrasında ölü ve yaralı sayısının resmi ağızların bildirdiği gibi olmadığını belirten Mehmet Uçar, "Türk-Kazak kavgası sonunda son aldığım bilgiye göre 17 işçi öldü, 300 işçi de yaralandı. Tebriz'deki Türk işçiler ve Türkiye'deki aileleri sürekli beni arayıp bilgi soruyor. İki ülkenin devlet yetkilileri doğru bilgileri aktarmalıdır" dedi.
Kardeşi Enes Uçar'ın da Tebriz'de olduğunu ve kendisini aradığını belirten Mehmet Uçar, "Söz konusu şantiyede 8 yemekhane var. Değişmekle birlikte 5-7 bin arası işçi çalışıyor. Öğrendiğime göre yemekhanelere önce Türk işçiler girmiş. Türk işçilerin arkasından ellerinde sopalar ve borularla Kazak işçiler girmiş ve planlı bir şekilde kavga başlatılmış" diye konuştu.
Kazak işçilerin büyük çoğunluğunun hapisten çıkmış suçlu kişiler olduğunu, Kazakistan'ın, Tebriz bölgesinde iş yapan yabancı firmalara bu suçlu Kazaklar'ı çalıştırma zorunluluğu getirdiğini ve firmaların da mecbur kaldığını açıklayan Mehmet Uçar, "Şimdi Türk işçiler olmasa rafineri işi yürümez. Çünkü bizim işçilerimiz işi biliyor. Haliyle en az bin dolar ücret alıyorlar. Kazaklar ise 250-300 dolardan fazla kazanamıyorlar. Bundan dolayı Kazak işçileri PKK'lılar bizimkilere karşı kışkırtıyor" iddiasında bulundu.
Bu tür kavgaların sık sık yaşandığını öne sürerek, "Ancak bu son kavgada 17 ölü 300 yaralı olduğunu öğrendim, resmi isimler doğru bilgi versin, işçilerimizin Türkiye'deki aileleri merak içinde bekliyor" diyen Mehmet Uçar, rafineri bölgesi Tengiz'in kot farkının denizden 25 metre düşük olduğunu, sülfür ve çeşitli gazların önlenemediğini, burada eskiden nükleer denemelerin yapıldığının bilindiğini ve insanlarının çok sinirli olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız