1. YAZARLAR

  2. Seyfullah FIRAT

  3. KENAN BIYIK NEDEN HEP YANLIŞ ATA OYNAR?
Seyfullah FIRAT

Seyfullah FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

KENAN BIYIK NEDEN HEP YANLIŞ ATA OYNAR?

A+A-

 

 

                             Halk dilinde çokça kullanılan bir söz vardır. Bu söz der ki; adam veya adamlar doğuştan şanslı doğmuşlar. Bu sözün doğruluğunu veya yanlışlığını konu etmeden hemen konuya girmek istiyorum. Ülke siyasetinin nabzını ölçmek veya genel bir yoruma gidebilmek için iktidar veya muhalefet kanatların da gelişen, şekillenen seçim stratejilerine bakmak lazım.

 

                         Rize siyasetinin yakın tarihine kısa ve kabaca göz gezdirdiğimiz de hususu açık ve net bir şekilde görürüz. Mecliste olması gerekenler meclise gidemezler ama meclise gitmeyi hiçte hak etmeyenler çoğu defa meclise gitmeyi başarırlar. Bu duruma çoğu defa siyasi partilerin milletvekili adaylarını belirleyen Genel Başkanlar veya mahalli yönetimler olur.

 

                     Elbette bunun sebebi yalnız bu değildir. Seçimlere katılan siyası partilerin yanlış hesapları veya stratejileri de zaman zaman neticeyi belirleyen ana faktörlerdendir. Daha sonrada doğruluğu hiçbir zaman ispat edilememiş olan o meşhur söze sığınılarak işin içinden çıkılır ve ipi göğüsleyen kişi doğuştan şanslı insan ilan edilir. Ben şahsen hiçbir kimsenin doğuştan şanlı veya şansız olacağına inanmıyorum. Her şeyin hayat içerisin de verilen doğru veya yanlış kararlara göre şekillendiğine inanırım.

 

                   Önümüz de yeni bir seçim var. Seçimlerin hepsi de elbette önemlidir ama bu seçimlerin diğer seçimlere göre çok daha önemli gelişmelere sebep olacağını düşünenlerdenim. Bu ülkede AKP iktidar olduğu günden beri geçmişi toptan reddi miras etme ve yeni bir Türkiye kurma iddiaları gölgesin de koca bir ülke yıllardan beri hırpalanıp duruyor. İlk zamanlar ikinci Cumhuriyet seslerini duymuştu, daha sonraları yeni Osmanlıdan dem vuranlar oldu. Bölge küresel güç odakları tarafından yeniden dizayn edilirken bizimkiler kendilerini bölgenin yeni muhtarı ilan ettiler.

 

                    Bugün gelinen noktada muhtarlık bir yana bölge ihtiyar heyetinde aza olarak bile bir yerimizin hiçbir zaman olamayacağını görmüş bulunuyoruz. Bu defa da kendi mahallemiz de kendimizi kimlerine göre kral, kimilerine göre de Sultan ilan etmemiz bile yapılan hesaplar arsında. Rize de durum mikro ölçekte ülke siyasetinin geldiği noktanın farklı bir tuğlası durumunda. İktidar partisi her seçimde Rizeyi ful çıkarıyor. Bu durumu birileri her ne kadar iktidarın başarısı olarak görse veya öyle göstermeye çalışmış olsa da gerçek durum bu değildir. Her seçim de iktidar partisinin üç milletvekilini de alması biraz da muhalefet cephesinin beceriksizliğinden veya yazımızın başlarında da ifade ettiğimiz gibi yanlış stratejilerinden kaynaklanmaktadır.

 

                            Kenan bıyık çok eski bir dostumdur. Bölgemizin yetiştirmiş olduğu ender insanlarımızdan birisidir. Gönül insanıdır ve hemşerilerine çok düşkündür. Kapısı Mevlana kapısı gibidir. İyiliği olmamış çok az insanımız vardır. Bu güzel insan başta bahsettiğim şansız veya meclise gitmesi gerekirken bir türlü duvarları yıkamayan insandır. Meclise gidenlerin veya seçilenlerin hiç birisinin Kenan beyden daha fazla artısı yoktur. Kenan beyin her seçimde başarısız olmasının sebebi tamamen yanlış hesap işidir.

 

                            Önümüzde ki seçimlerde de Kenan bey muhalefet cephesin de Millet vekili aday adayıdır. Muhalefet cephesinde başka aday adayları da vardır. MHP aday adayı O. Cem Kazmaz çok ciddi bir adaydır. Kendisini çok iyi yetiştirmiş, yurt dışında birden çok üniversiteden diploma almış olan bu insan bu seçimlerde iktidar kalesine tam gol atacakken kendi takım veya muhalefet oyuncularından olan Kenan bıyık tarafından çelmelenmesi ne yazıktır ki her iki siyaset oyuncusunun da kırmızı kart görmesi gibi bir netice getirecek.

 

                            Kenan bey gibi ciddi potansiyeli olan birisi son dakikalar da maça girmese Cem beyin rakip kaleye gol atması mümkünken, Kenan beyin sahaya zamansız girmesi Rakip takıma bulunmaz bir şans getirmiş oluyor. Kenan bey benzer yanlışları geçmiş seçimlerde de yaptılar. Belli bir adresin yolcusu olamadı. Her seçimde yeni adreslerde oynadı ve maalesef hak etmesine rağmen ipi göğüsleyemedi. Bu defa da aynısı olacak ve yalnız kendisi kaybetmekle kalmayacak, diğer şanslı adaylardan olan O. Cem Kazmaz in da  bu duvarı yıkmasına da ciddi manada engel olmuş olacaklar. İşte biz bundan dolayı kimsenin doğuştan şanslı doğduğuna inanmıyoruz.

 

                           İktidarın başarısını da kendi başarılarından daha çok muhalefetin benzer yanlış stratejilerine bağlıyoruz. Benim anlamakta zorlandığım durum, Kenan beyin kaybedeceğini ve diğer adaylara da yabana atılamayacak ölçüde zara vereceğini bile bile bu koşuya iştirak etmiş olmasıdır. Rize insanının hizmet adamı olarak gönüllerde taht kuran Sayın Kenan dostum bu defa iktidar partisine hizmet eden insan olarak Rize siyaset tarihine ismini kazımış olacaklar. İktidar partisi bu konuda Kenan beye teşekkürün ötesinde çok şeyler borçlu olmalıdır. Görünürde ki söz konusu strateji ve hesaplarla Kenan bey üçüncü millet vekilini de iktidar partinse ikram edecek insan olarak anılacak.

 

                         Dost acı söyler derler, bende gerçek bir dostu olduğum için düşüncelerimi hiç ütülemeden, eğip bükmeden yazdım. Sözün ötesine geçmeden kararı saygı değer seçmenimiz bırakarak hayırlısı olsun diyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
24 Yorum