1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Kendi elektriğini kendi üretti
Kendi elektriğini kendi üretti

Kendi elektriğini kendi üretti

2-3 ampul yakmak için başlattığı proje sayesinde şimdi aylık 600 YTL'lik elektrik üretiyor.

A+A-

Muhammet Kaçar(Rize) - Yıllar önce 2–3 ampulle aydınlatma sağlamak için basit bir düzenekle değirmenden ceyran üreten Mustafa Memoğlu adlı Rizeli, geliştirdiği santral projesi sayesinde şimdi alabalık çiftliğinin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor. 3 buzdolabı, 1 yem makinesi, televizyon ve 70 dolayında ampulün gece gündüz yandığı tesis, ayda ortalama 600 YTL elektrik giderinden kurtuluyor.
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder yaylası yolunda yer alan doğa alabalık çiftliği sahibi Mustafa Memoğlu bundan yaklaşık 10 yıl önce küçük devirli bir elektrik motoru ile kurduğu santral sayesinde 3–5 ampulü aydınlatmayı başarmıştı. Memoğlu ailesi aradan geçen yıllarda suyun gücüyle dönen dakikada 3 bin devirli elektrik motoru kullanarak santrali geliştirdi. Artan elektrik gücü sayesinde tesiste şimdi 3 buzdolabı,1 yem makinesi ve televizyon ile çevrede bulunan 70 dolayında ampul gece gündüz yanıyor. TEDAŞ’a aboneliği bulunmayan Memoğlu ailesi bu sayede ayda ortalama 600 YTL elektrik faturasından kurtuluyor.
Babadan oğula geçen tesisi işleten Mustafa Memoğlu’nun oğlu İsmail Memoğlu yaptığı açıklamada 10 yıl önce ilk elektriği ürettiklerini belirterek o dönemlerde sadece tesisin aydınlatmasını yapabildiklerini söyledi. Memoğlu “Kurduğumuz santral bize yetiyor. TEDAŞ ile bir ilgimiz yok. 70 ampul gece gündüz yanıyor. Suyun gücünü artırıp azaltarak ürettiğimiz elektriği dengeliyoruz. 24 saat 3 buzdolabı çalışıyor, 70’e yakın ampul yanıyor. 16 saat televizyon çalışıyor. 5 saat yem makinesi çalışıyor. Hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum