1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. KİMİ SEÇELİM?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

KİMİ SEÇELİM?

A+A-

 

 

Bir seçim bölgesinde çok adayın olmasının hem olumlu ve hem de olumsuz sonuçları olur. Aslında bir den çok adayın olması orada çok hareketin olması demektir. Tıpkı oğul verecek arı kovanı gibi.

 Süreç iyi yönetilirse artı değer katar. Aksi halde hezimetle sonuçlanır.

Bir ticaret birimine, mağazaya veya satış reyonuna girdiğimde aynı cinsten bir ürünü almak için saatlerce uğraşır didinirim. Bir türlü birinden karar kılıp tercih yapamam. Çünkü hepsi birbirini bastıracak kalite ve değerdedir.

Aday adaylarımızda tıpkı onun gibi. Hangisinden yana tavır alacağımızı, kimi seçeceğimizi bir türlü beceremez olduk. Hepside kaliteli, birbirini bir özelliği ile diğerinden üstün kişiler. Tümü klâs. Gelin aday adaylarımızı bir değerlendirmeye alalım.

Abdullah YILDIZ: sağlam bir Sosyal demokratlık dır.  Atatürk ilke ve inkılâplarından zerre kadar tavız vermeyeceğine inanıyorum. İnsanı ve beşeri ilişkileri çok iyidir. Seçimden sonra İlçe yönetiminin en iyi çalışabileceği ve anlaşabileceği bir şahsiyettir. Belli bir kesimden blok oyu getirmesinden öte solu toparlayacak bir potansiyele sahiptir. Parti örgütü ile sürekli iç içe ve tüm etkinliklerde birlikte bulundu. Her ne kadar ilçe dışında yaşamışsa da mevsimlik ve seçimlik değildir. CHP nin potansiyel oyunu korur, artırır. CHP ötesi sol oyları partiye çeker.

ZEKİ KARAHAN: Yöreden, halktan biri. Samimi ve candan... İlkeli ve uzlaşmacı bir tutumu vardır. Ulaşılması zor olan bir kişilik değildir. Mesleği gereği belediyeye çok şey katacağından eminim. İlçenin en kalabalık mahallesi ve köyünden. Çalışma yaşamı boyunca sürekli ilçede bulunması artı bir avantajdır. Köy ve mahallesinden hayli miktarda oy katacağına inanıyorum.

Dursun ŞİŞMAN:  Demokrattır. Asla Sosyal Demokratlığı tartışılmaz. Tüm yaşamı boyunca bunu kanıtlamıştır. İstanbul gibi devasa bir şehrin ilçesinde yıllarca belediyecilik yapmıştır. Deneyim kazanmıştır. İnsanı ilişkileri çok iyidir. Ona ulaşmak zor olamasa gerek. Halktan yana bir duruş ve tutumu vardır. Belediyeciliğin en iyisini yapacağına inanıyorum. Bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilecek bir kişidir. Dünün öğrenci arkadaşları bu günün seçmeni olması artı bir avantajdır. Eski yol arkadaşlarından oy devşireceğine inanıyorum.

Hikmet HATIRNAZ: “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.” Ya da “Yaptığı şeyler yapacağını ele verir.” Sözlerini duymuşsunuz. En büyük eseri Tomaslı suyunun ilçeye akıtması. İdareciliği ve başarılı belediyeciliğine hepimiz şahit olmuşuz. Halkın yanından tabandan biri en ufak bir kompleks ve egosu olmayan bir kişilik. Aynı dönemde ayrı kurumlarda dahi olsa birlikte çalışma fırsatı buldum. Önceki Seçim çalışmalarında memur olmama aldırmadan açıktan destekledim. Belediyede yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı meclise girebilecek bir misyonu vardır. Halkın sevgilisi. Her kesimden oy getirebilir.

Nezih ÇAKIR: Adaylar arasından bürokrasiden kopup gelen cesur bir arkadaşımız. Aynı kurumda birlikte çalıştığımız, çalışkan, dürüst ve cesur bir şahsiyet. Birçok okulun kurucu müdürlüğünü ve Karadeniz sahilinde en önemli okulun müdürlüğünü yaparak yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, istikballerini kazandırmış. Bu gün toplumun her kesiminden, her meslek gurubundan birçok öğrencisi vardır. Kendisinin ve eşinin sosyal demokrat olduğunu çalışma hayatında gözlemlemişim. Son dönem parti politikasına en iyi şekilde uyup okullarda yaptığı başarılı hizmetlerini burada da sürdüreceğine inanıyorum. Toplumun örf adet ve geleneklerine ters düşmeyen milli manevi değerlerden uzak durmayan bir duruşu vardır. Mensubu olduğum ADD derneğine en iyi katkıları olan tek okul idarecisidir. Yerel potansiyel gücü vardır.  Öğretmenlerden, Milli eğitim camiasından ve toplumun herkesiminken oy getirebileceğine inanıyorum.” Belediyecilik okul yöneticiliğine benzemez “eleştirilerinin aksine” bu işi de en iyi yine öğretmenler” yapar anlayışını ispatlayacak bir özelliğe sahiptir.

Şükran YANGIN ÜST: paylaştığı proje ve bilgilerden dolu ve birikimli olduğu, sitede köşe yazısından ve paylaştığı proje ve program kitapçıklarından edindim. Bayan olması diğer adaylar arasında artı bir avantaj sağlar. Pazarda ilk kez bir bayan belediye başkanı imajı doğmasına yol açar. Çalışkan, samimi ve cana yakın bir duruşu var. Üretken, atılımcı ve paylaşımcı bir yapıya sahip. Medeni cesaretinden dolayı kutlarım. Bayanlardan oy devşirebilir.

İşte adaylarımızı gördünüz. Hepside pırlanta değerinde kaliteli, birikimli ve deneyim sahibi kişiler. Bu parti için bir zenginliktir.

Ancak, Bu değerlendirmelerimi dikkate alarak her hangi birinden yana bir seçim yapabilir misiniz? Hayır!

Ama birini aday göstermek lazım... Onu adayları kırmadan, dökmeden ve incitmeden yapmalıyız. Süreci iyi yönetmeliyiz. Bunu yaparken en başta seçimi almak gibi bir hedefi ilke edinmeliyiz.” Kimle seçimi alabilirimin” hesabını yapmalıyız. Sonrada bütün bu potansiyel değerlerden nasıl yararlanabiliriz? Hepsinin elini işin içine nasıl sokabiliriz? Bunlardan tek birini sembolik olarak temsilen öne çıkarıp diğerleri ile toplu olarak iktidara nasıl yerleşebiliriz in hesabını yapmalıyız. Örneğin içlerinden birini başkan yardımcısı, diğer birini mesleği ile ilgili bölümlere getirilir. Fen işleri, halkla ilişkiler veya proje ve yatırımlardan sorumlu birim sorumlusu gibi. İçlerinden bir diğeri ünü ilçe dışına çıkmış ve diğerlerine göre daha tanınan ve yakışan biri de genel seçimde meclise milletvekili adayı gösterebiliriz.

 Hata yapmamalıyız. Parti disiplinine aykırı iş ve işlem yaparak kendi ayağımıza kurşun sıkmamalıyız. Parti suçu işlememeliyiz.

Adaylardan herhangi birine çeşitli bahanelerle, önyargı ile yaklaşıp yıpratmak hepimizin zararınadır. Saflarımıza her katılan bizim için bir avantajdır. Buna sevinmemiz gerekir. Eğer katılımı potansiyel yerel gücü ve kişiliğinden verecekse neden ona karşı duralım ki? Böyle gönüllüleri dışlamaktan çok onları kazanmaya çalışmalıyız.

Bence parti yönetimi süreci çok iyi yönetiyor. Hiçbir yönetim kurulu üyesinden herhangi biri için bir tavır koyduğunu, ondan yana söz kattığını görmedim. Partinin “çalışan kazansın” anlayışı içinde olduğunu daima gözlemledim. Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Ancak bunu herhangi bir seçmen ve parti üyesi zikredebilir. Bunu yapma özgürlüğü vardır. Ancak yönetim bunu yapamaz, yapmadı ve yapmayacak. Buna inanıyorum. İşin sonuna varıncaya kadar buna uyacağından eminim.

Son söz olarak; hata yapılmasın CHP kazansın. Hata yapılmasın Pazar kazansın. Maksat seçimi kazanmak olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum